Jak obrabiam zdjęcia? Najlepsze darmowe aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie z Androidem

Od jakiegoś czasu na dobre porzuciłam programy do obróbki zdjęć na komputerze. Te, które mam w swoim smartfonie zdecydowanie mi wystarczają. I przynoszą naprawdę świetne efekty!

1. Lightroom

Do niedawna żyłam przekonaniem, że Lightroom na telefon jest płatny. Ale okazuje się, że działa bez wykupionego abonamentu Adobe. W darmowej wersji zdjęć w rawach nie obrobimy, ale proste jpgi z telefonu – bez problemu.

Lightroomem tak naprawdę zaczynam obróbkę zdjęć. Bawiąc się suwakami można naprawdę zmienić na plus fotografię. Ja zazwyczaj korzystam z funkcji clarity, pozwalającej na naturalne wyostrzenie zdjęć, vibrance czyli zmniejszenie jaskrawości zdjęcia, a także mixera kolorów gdzie można kilkoma suwakami zmienić całkowicie dany kolor na zdjęciu. Ta funkcja jest też przydatna do zmniejszenia nasycenia jakiegoś elementu na zdjęciu dzięki czemu przestaje być tak widoczny albo zwiększenie wyrazistości jakiegoś koloru. Lightroom pobierzecie tutaj.

Lightroom pozwala na:

 • naturalne wyostrzenie zdjęć i poprawienie ich przejrzystości
 • rozjaśnienie, przyciemnienie, wyciągnięcie zbyt ciemnych miejsc na zdjęciu
 • zmienić nasycenie i jaskrawość zdjęcia
 • zmieniać kolory na zdjęciu, narzucić fotografii ciekawy odcień – np. brzoskwiniowy

2. Snapseed

Snapseed to propozycja od Google i jedna z lepszych aplikacji do obróbki zdjęć. Ma wszystkie podstawowe funkcje, które znajdziemy w każdej aplikacji, ale dodatkowo ma takie smaczki jak rozszerzenie zdjęcia. Wtedy jak mamy zdjęcie pionowe, a chcemy by było kwadratowe – możemy je jakby rozszerzyć. Jest też naprawianie zdjęć – czyli usuwanie elementów ze zdjęcia. Dla mnie właśnie ta ostatnia funkcja jest kluczowa i najczęściej Snapseeda używam właśnie do usuwania niechcianych paproszków, brudów, znaku drogowego rzucającego się w oczy albo nawet pozbycia się niechcianych postaci 🙂 Snapseed do pobrania tutaj.

Snapseed ma też różne fajne filtry i efekty, a także można dobrze wykadrować i wyprostować zdjęcie. Według mnie Lightroom i Snapseed nawzajem się uzupełniają i są to dwie niezbędne aplikacje do fajnej obróbki zdjęcia.

3. VSCO

VSCO używam jedynie do nadania finalnego, ładnego wyglądu fotografii. Jest to aplikacja, która pozwala nam na edycję zdjęcia, ale nie jest tak dobra jak te dwie poprzednie. Za to ma bardzo fajne presety, dzięki którym zdjęcie będzie wyglądać dobrze. Jest sporo darmowych, które mi zdecydowanie wystarczają. Pobierz VSCO tutaj.

4. Afterlight

To trochę aplikacja gadżet. Nie jest niezbędna, ale sprawi, że zdjęcie będzie w stylu grunge i vintage, więc do profili takich jak mój wydaje się być mustem 🙂 Możemy nadać tutaj głównie efekty starego aparatu – czyli efekt flary świetlnej oraz paproszków, brudów. Afterlight do pobrania tu.

A Wy z jakich aplikacji korzystacie?

Zobacz również:

Zobacz również

2 Comments

 1. Niedoskonała

  Nawet nie wiedziałam, że jest Lightroom na telefon! Używam Snapseeda, któy jak dal mnie jest genialny i prostego Photo Editor, chociaż i tak preferuje zdjęcia z telefonu wrzucać na komputer i obrabiać je w photoshopie, a telefonowe aplikacje uznaje po prostu jako konieczność.

  Pozdrawiam serdecznie, Niedoskonała!

 2. Gałecka Aleksandra

  Dziękuję za informacje, fajnie znać i mieć takie programy <3

Skomentuj