Jak zmienić kolor przedmiotu na zdjęciu w Photoshopie? [PROSTY SPOSÓB]

Dużo osób wiecznie mnie pyta jak coś zrobić w Photoshopie. Postanowiłam otworzyć nową kategorię postów na moim blogu – instrukcje do Photoshopa, Illustratora i innych programów. Nie będą to skomplikowane operacje – raczej takie proste rzeczy, które często są potrzebne, a nie każdy wie jak je zrobić.

Ja sama nauczyłam się obsługi Ps przez internet – na różnych instrukcjach na blogach, ale później już kombinowałam sama. I dobrze, bo to co mnie uczą w szkole albo piszą w podręcznikach do Photoshopa, według mnie jest zupełnie na okrężkę, a daje taki sam efekt.

Ja korzystam z Adobe Photoshop CS3, więc jeśli macie wersję wyższą, polecenia mogą się trochę różnić.

Od niedawna firma Adobe udostępniła za darmo wersję CS2 i można ją pobrać legalnie TUTAJ, trzeba się tylko bezpłatnie zarejestrować. Korzystałam z tej wersji programu, może i nie ma wszystkich funkcji, co w tych nowszych, ale pozostałe narzędzia są praktycznie bez zmian, więc można swobodnie korzystać.Na początek zrobimy prostą rzecz – czyli zmiana koloru jednolitego przedmiotu na zdjęciu. W przyszłości pokażę Wam, jak zmienić kolor np. włosów czy ust, a tymczasem otworzymy w Photoshopie zwykłe zdjęcie, na przykład takiego ściskacza do rąk. Możecie także skorzystać z tego zdjęcia do nauki, zdjęcie do pobrania TUTAJ

sciskacz

Pracując w Photoshopie zawsze pracuję na kopii zdjęcia, także gdy już otworzymy zdjęcie w programie, użyjemy skrótu CTRL+J , który powieli nam warstwę ze zdjęciem. Od tej pory pracujemy na warstwie o nazwie „Warstwa 1”

Istnieje kilka sposobób na zmianę koloru zdjęcia. Jednego najprostszego,  możemy użyć tylko jeśli przedmiot jest jednokolorowy i chcemy zmienić całą barwę przedmiotu, jednak dzięki temu, że pracujemy na kopii zdjęcia, może nam się ten sposób przydać i w tym przypadku.

1

Użyjemy polecenia Obraz -> Dopasowania -> Barwa/Nasycenie lub po prostu skrótu CTRL+U

Otworzy nam się okno z suwakami. Możemy sobie dopasować odpowiedni kolor przesuwając suwakiem „Barwa”, później zmniejszyć lub zwiększyć jego nasycenie. Można też spróbować zaznaczyć kolor zaznaczając „koloruj”. Kiedy mamy już upragniony kolor, klikamy OK.

2

 3

Po przybliżeniu jednak (CTRL+) możemy zauważyć, że delikatnie zmienił się kolor metalowej części ściskacza – w moim przypadku jest lekko fioletowy. Dzięki temu, że pracujemy na kopii zdjęcia, a oryginalną warstwę mamy pod spodem, możemy po prostu na „Warstwie 1” wytrzeć element metalowy gumką. Narzędzie gumka wybieramy z paska narzędzi po lewej stronie lub klikamy E. 

Ustawiamy pędzel gumki na miękki, z wtapianiem, żeby wszystko wyglądało naturalnie.

Należy uważać, żeby nie wyjść za krawędź, jeśli nam się jednak to zdarzy, wystarczy cofnąć czynność skrótem CTRL+ALT+Z

4

Tak samo tym sposobem możemy przerabiać także zdjęcia nie-katalogowe.

Weźmy jakieś zdjęcie w plenerze, utwórzmy kopię warstwy i zmieńmy kolor ubrania tym samym sposobem co wcześniej. ZDJĘCIE DO POBRANIA TUTAJ

DSC_1063

Tutaj już mamy więcej elementów, więc też więcej szczegółów zmieniło swój kolor.

page

Żeby się tym razem nie nawycierać tyle tą gumką, przerzucamy Warstwę 1 na spód. Jeśli pierwsza warstwa – „Tło” jest zablokowana, należy dwukrotnie kliknąć ikonkę z kłódką, potem OK.6
Teraz możemy przerzucić „Warstwę 1” z różowym ubraniem pod warstwę „Tło”. Pracując na warstwie „Tło”, teraz prawdopodobnie o nazwie „Warstwa 0” i używając narzędzia gumka, wycieramy cały strój (bez twarzy, rąk itp – samo ubranie) i w ten sposób wyłania nam się ten różowy kolor.
>>> JAK ZOSTAĆ FOTOREPORTEREM?

7

8

Istnieje też wiele innych sposobów na zmianę koloru jakiegoś elementu, ale według mnie są trochę bardziej skomplikowane więc napiszę o nich w przyszłości 🙂

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam, a jeśli macie pytania to możecie je zadać tutaj  lub na maila ola@robi.to, odpowiem jak najszybciej się da!

A teraz wracam do pieczenia babki wielkanocnej 🙂

Zobacz również

1 komentarz

  1. Jak zmienić kolor włosów w Photoshopie w 5 krokach | O L A B R Z E S K A

    […] Ostatnio zmienialiśmy kolor przedmiotu na zdjęciu, a teraz coś bardziej hardkorowego. Od teraz możecie wstawiać zdjęcia z szalonymi kolorowymi włosami i nikt się nawet nie domyśli, że to przerobione w Photoshopie Na razie nie będziemy tu mówić o zmianie koloru z jasnego na ciemny albo odwrotnie, bo to już trochę trudniejsze, ale możecie się z tego posta nauczyć jak zmienić swoje zwykłe nudne włosy w na przykład fioletowe albo czerwone. […]

Skomentuj