Dlaczego w śmietnikach jest tyle jedzenia?

Widzicie zdjęcia ze skipów, posty ze zdjęciami stosów jedzenia, wyłowionego ze śmietnika. Macie poczucie niesprawiedliwości, że jak to możliwe, czemu sklepy wyrzucają dobre jedzenie zamiast oddać potrzebującym? Czemu nie można było tego przecenić żeby się nie zmarnowało? 🤔

Kto wyrzuca najwięcej jedzenia?

W Polsce marnuje się aż 5 mln ton jedzenia rocznie. Ale okazuje się, że to nie sklepy, nie gastronomia czy hotele, a gospodarstwa domowe wyrzucają najwięcej jedzenia. To my zwykli ludzie przyczyniamy się do marnostrastwa. Bo kupujemy za dużo. Bo kupujemy coś, na co nie mamy pomysłu. Bo kupimy coś, a potem się okazuje że cały weekend żywimy się na mieście. Bo minął termin ważności i od razu produkt w naszych oczach spisany jest na straty. Warto zajrzeć do swojego śmietnika i zobaczyć co i dlaczego wyrzucamy.

1 gospodarstwo marnuje tygodniowo 3.9 kg żywności. Jakiej?

Co tydzień prawie 4 kilo jedzenia ląduje na śmietniku. Sprawa się ma jeszcze gorzej, kiedy przyjdą święta – wtedy marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia! To nawet 3 tysiące złotych rocznie wyrzuconych w błoto. Według danych Polskich Banków Żywności najwięcej marnuje się chleba (24,7%), owoców (12,6%) i mięsa (12,8%). Jakieś zwierzę, i to nie jedno, musiało zginąć, musiał ktoś je obrobić, zapakować, sprzedać wypromować – tylko po to, żeby te szczątki zostały wyrzucone…

Jak zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia?

Sklepy też będą wyrzucać żywność, ale możemy się chociaż w małym stopniu przyczynić do niemarnowania jedzenia przez sklepy. Wybierajmy produkty we wgniecionych opakowaniach, nieidealne warzywa i owoce, samotne banany, napoje z oberwana etykieta. W przeciwnym razie taki produkt może wylądować na śmietniku. Poza tym:

  • na zakupy chodź z listą zakupów – kupisz tylko to, co potrzebujesz
  • nie chodź na głodnego na zakupy – badania dowodzą, że kupujemy wtedy znacznie więcej niż potrzebujemy
  • kupuj i gotuj tylko tyle ile zjesz, nie na zapas. Jeśli zdarzy Ci się przygotować za dużo – zamroź porcję albo zapakuj próżniowo
  • masz nadwyżkę jedzenia – zanieś do jadłodzielni
  • pilnuj daty ważności – choć w wielu przypadkach to tylko numerek na opakowaniu. Często jedzenie nadaje się do spożycia długo po terminie

Produkt po terminie – co dalej?

Większość produktów ma oznaczenie „najlepiej spożyć do…”. Sklep nie może tego produktu już sprzedać, ale jeśli mamy w domu jedzenie po terminie – nie oznacza, że nie można już go jeść. Zastosuj się do tych zasad:

Ślad wodny i węglowy produkcji żywności jest ogromny. Produkcja jedzenia to jeden z głównych emitentów gazów cieplarnianych. Do produkcji zarówno mięsa jak i owoców i warzyw idą hektolitry wody. Kupujmy odpowiedzialnie i starajmy się nie wyrzucać jedzenia, by to nie poszło na marne.

Zobacz również

Skomentuj