Dlaczego śmieci w lesie to problem?
Zawsze, gdy idę na spacer, podniosę przy okazji kilka śmieci. Są wszędzie – na chodnikach, w lesie, na plaży, w krzakach… Ilość odpadów jest naprawdę ogromna i przerażające jest to, że lądują one nie tam gdzie powinny – nie w koszu na śmieci, a na łonie natury. Wiele z tych śmieci jest wyprodukowana na miejscu – są to niedopałki papierosów, butelki po piwie czy papierki po lodach. Ale są też wielkogabarytowe odpady, takie jak stare meble czy elektrośmieci, a także ubrania. Śmieci w lesie to ogromny problem i jest mi strasznie przykro, że ludzie nie szanują lasów, które przecież są bardzo cenne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt.
Najpopularniejsze śmieci w lasach
Oprócz zbierania śmieci podczas spacerów, regularnie biorę udział w akcjach sprzątania świata. Wśród najczęściej spotykanych wtedy odpadów są szklane i plastikowe butelki po alkoholu i napojach. W dużej ilości (choć małe gabarytowo) są niedopałki papierosów oraz kapsle, które bardzo ciężko się zbiera. Zdarzają się też bardziej nietypowe śmieci. Są spotykane wraki samochodów, tony zepsutego jedzenia czy muszle klozetowe. Lasy Państwowe podają, że wśród śmieci w polskich lasach są takie odpady jak eternit, opony, styropian, zużyte pampersy, czy pozostałości po remontach. To bardzo niebezpieczne odpady i powinniśmy wiedzieć, że są szkodliwe dla środowiska (i nie tylko). W dalszej części artykułu przeczytacie dlaczego.
Śmieci mogą zatruć wodę pitną
Śmieci w lesie są nie tylko złe ze względów estetycznych. Odpady porzucone w lesie stanowią zagrożenie dla gleby, a więc i dla wód gruntowych. Śmieci takie jak sprzęt elektryczny, eternit czy nawet zwykły plastik rozkładają się bardzo długo, ale przy tym rozkładzie, mogą poważnie zaszkodzić środowisku. Jako, że nie są w żaden sposób zabezpieczone tylko wyrzucone bezpośrednio na ziemię, do gleby mogą przedostać się mikrocząsteczki plastiku (mikroplastik) oraz inne substancje toksyczne. Badania wykazały, że w okolicy dzikich wysypisk w latach zanotowano podwyższone stężenie metali ciężkich oraz miedzi, niklu, cynku, chromu, a nawet rtęci! Te substancje mogą z gleby bez problemu dostać się do wody pitnej, którą potem spożywamy.
Stanowią zagrożenie dla zwierząt
Foliówki czy pety są zagrożeniem dla zwierząt, które mylą je z pożywieniem, co może poważnie odbić się na ich zdrowiu, a nawet życiu. A odłamki szkła czy inne ostre elementy mogą powodować okaleczenia zwierząt. Niektóre śmieci wyrzucone w lesie natomiast stanowią zagrożenie dla piskląt – np. porzucone sznurki, w które mogą zaplątać się ich nóżki. Warto też wspomnieć tutaj o owadach, które też mogą być bardzo pożyteczne, a i je dotyka problem śmieci w lesie. Zwabione zapachem, wejdą do np. butelki, z której już nie wyjdą. Często to też te chronione gatunki. Sama zresztą podczas sprzątania lasu znajdowałam puste butelki po piwie, w których były np. ślimaki albo żuczki.
Śmieci to zagrożenie dla drzew
Drzewa są dla nas bardzo ważne. Latem dają nam cień, podczas deszczu schronienie. W upały obniżają temperaturę powietrza. Dają schronienie zwierzętom. A przede wszystkim produkują tlen i absorbują dwutlenek węgla – jedno drzewo pochłania około 1 tonę CO2 na metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg tlenu! Dlatego tak ważne jest, by szanować las i drzewa.
Śmieci wyrzucane w lesie natomiast szkodzą drzewom. Prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, a także do śmierci występujących wokół nich drzewostanów. Oprócz tego istnieje również ryzyko pożarów. Kawałki szkła mogą doprowadzić do zapłonu, szczególnie w trakcie suszy. Dodam też, że śmieci rozkładając się często uwalniają substancje chemiczne, które w razie pożaru mogą podtrzymać ogień i ułatwić jego rozprzestrzenianie się.
Drzewa są cenne i zdają sobie sprawę z tego takie organizacje jak TerGo. TerGo zajmuje się sadzeniem drzew między innymi w celu przywracania bioróżnorodności np. na terenach pouprawowych, gdzie odnowa lasów jest szczególnie istotna. Warto też podkreślić, że nasadzenia realizowane przez TerGo są urozmaicone i zaplanowane tak, aby odbudowywać kondycję gleby i wpisać się w istniejący biosystem. Dzięki temu zwiększana jest ilość drzew na naszej planecie, które neutralizują nasze emisje dwutlenku węgla, więc jak widać przynosi to naprawdę wiele korzyści. Możecie również wesprzeć ten projekt poprzez zakup pakietów i subskrypcji na stronie TerGo – o tutaj. Kupując pakiety i subskrypcje, przyczyniacie się do sadzenia drzew i przywracania bioróżnorodności, jednocześnie neutralizując swój ślad węglowy. Wiele korzyści w jednym!
Sprzątanie śmieci to ogromny wydatek
Lasy Państwowe podają, że co roku z lasów usuwane jest 100 000 metrów sześciennych śmieci – zmieściłyby się one w tysiącu wagonów kolejowych! To nie wszystko. Co roku na ten cel przeznaczane jest blisko 20 milionów złotych rocznie. To wszystko idzie z naszych portfeli, a przecież te pieniądze mogłyby być znacznie lepiej spożytkowane. Oprócz pieniędzy to jeszcze masa poświęconego czasu – przede wszystkim praca wolontariuszy, którzy angażują się w akcje sprzątania i bez żadnego wynagrodzenia zbierają śmieci po innych…
Te liczby i dane powinny dać do myślenia. Dbajmy o lasy i traktujmy je z szacunkiem, bo drzewa nam wiele dają. Zawsze na spacerze starajmy się podnieść te kilka śmieci i wyrzucić do kosza. Bierzmy aktywnie udział w akcjach sprzątania i zgłaszajmy dzikie wysypiska służbom miejskim. Zwracajmy uwagę osobom, które śmiecą. Dzięki naszym małym działaniom możemy sprawić, że nasz świat będzie nie tylko piękniejszy, ale i być może ocalimy tysiące istnień.
Wpis powstał we współpracy z TerGo
Źródła:
https://wejherowo.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/smieci-w-lesie-
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/smieci-ciaglym-problemem-w-lasach
https://podroze.onet.pl/aktualnosci/smieci-w-lesie-coraz-wiecej-klopotliwych-odpadow/8wbcl5v
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2142392,1,tysiac-wagonow-odpadow-nieporadna-walka-ze-smieciami-w-lesie.read
Skomentuj