Rzeczy, które prawdopodobnie wyrzucasz do złych pojemników na śmietniku
W Polsce obowiązuje segregację na pięć frakcji – zmieszane, tworzywa sztuczne, szkło oraz papier i bioodpady. Każdy z tych kolorowych pojemników na śmietniku jest przeznaczony na inny rodzaj odpadów. I o ile przykładowo szklaną butelkę po piwie bezsprzecznie wrzucimy do pojemnika na szkło, a plastikowe opakowanie po ketchupie – do żółtego pojemnika to nie ze wszystkimi odpadami jest to tak oczywiste.
Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?
Segregowanie śmieci to podstawa w byciu eko. Dzięki segregacji śmieci zmniejszamy ilość śmieci, które zanieczyszczają środowisko i zużycie surowców naturalnych. Segregacja umożliwia realny recykling odpadów i możliwość wykorzystania ponownie cennych surowców. A co za tym idzie – śmieci nie zalegają na wysypisku, gdzie szkodzą środowisku – według estymacji aż 4,1% emisji metanu, czyli gazu cieplarnianego, pochodzi właśnie stamtąd!
Dzięki segregacji śmieci są przetworzone na nowe produkty – przykładowo z butelek PET wytworzymy bluzę, koc polarowy, wypełnienie do pluszaków, odblaski, czapki, worki na śmieci, T-shirty… Tak też działa recykling innych odpadów – np. 1 tona papieru ratuje aż 17 drzew, a recykling 1 tony aluminium zaoszczędzi 4 tony rudy i 700 kg ropy naftowej! Te i inne ciekawostki możecie doczytać w darmowym ebooku “Segreguję śmieci, inspiruję w sieci”, przygotowanym przez RLG Repack Polska (Organizację Odzysku Opakowań) dla osób, które chciałyby być eko aktywistami! Ebook możecie pobrać za darmo tutaj.
Segreguję śmieci, inspiruję w sieci
No właśnie, ten eko aktywizm jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny. Cieszy mnie, że coraz więcej osób mogę inspirować do działań na rzecz środowiska, do bycia świadomym konsumentem, do ograniczania się, do segregacji śmieci… Nie mam ogromnych zasięgów, jak inne eko aktywistki na np. Instagramie, ale mimo to widzę, że inspiruję wiele osób, znajomych i nieznajomych, do takich małych kroków. To niesamowite uczucie, które dodatkowo napędza mnie do działania! Widzę też, że na Instagramie czy TikToku jest coraz więcej profili poświęconych ochronie środowiska, co mnie bardzo cieszy. Jeżeli możemy zainspirować 20, 200 czy 2000 osób do zmian – to już jest ogromny krok!
Taki punkt widzenia ma też RLG Repack, która chce pokazać, że w sieci edukować do pozytywnych eko zmian może każdy, nie tylko eko influencerzy. Obserwuję różne doniesienia i badania, które wykazują, że coraz więcej osób w Polsce zwraca uwagę na kwestie ekologiczne, ale wciąż mamy problem z tą segregacją śmieci. A więc pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić to pokazanie, jak powinna wyglądać poprawna segregacja odpadów i dlaczego to takie ważne. Aby ułatwić nam te działania, został przygotowany e-book pełen wskazówek dotyczących działań eko aktywistów i aktywistek w mediach społecznościowych (do pobrania tutaj). Oprócz tego zawiera też ogromną bazę wiedzy na temat segregacji śmieci na pięć frakcji. Pobierzcie, zdobądźcie wiedzę i wykorzystajcie swoje kanały do szerzenia eko propagandy 🙂 A publikując swoje posty lub relacje – oznaczcie hashtagiem #segregujesmieciinspirujewsieci oraz organizatora @elektro3000 – dzięki temu publikacje pójdą dalej w świat!
Pojemniki na śmietniku – co gdzie wrzucamy?
No dobra, ale przechodząc już do kwestii segregacji śmieci. Poniżej rozpisałam Wam pokrótce, jakie mamy frakcje segregacji śmieci w większości miast w Polsce. To powinna być wskazówka, ale dowiedzcie się też jak to wygląda w Waszej gminie.
- Niebieski pojemnik – do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier. Trafiają tu czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, ulotki – ogólnie makulatura.
- Zielony pojemnik – w zielonym pojemniku ląduje wszelakie szkło opakowaniowe.
- Żółty pojemnik – tutaj trafiają metale i tworzywa sztuczne czyli plastiki i puszki
- Brązowy pojemnik – czyli pojemnik na tzw. bioodpady. Tutaj wrzucamy wszystkie roślinne odpady jedzenia oraz skorupki jaj.
- Czarny pojemnik – w tym pojemniku lądują wszystkie odpady, których nie udało się umieścić nigdzie indziej. Wyjątkiem są np. gabaryty albo trawa, które powinno się wystawić na śmietnik w terminie wyznaczonym przez miasto albo zarządcę budynku. Można też je wywieźć samodzielnie do lokalnego PSZOK-a. Nie wyrzucamy tutaj też baterii czy elektroodpadów – te powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki, ponieważ są to odpady niebezpieczne i nie powinny wylądować na śmietniku.
Co wyrzucamy do złych pojemników?
Są takie odpady, które wyrzucamy intuicyjnie do danego pojemnika, ale w rzeczywistości nie powinny one tam trafić. To częste błędy, które popełniają ludzie, ale jak już się z nimi zapoznacie – gwarantuję, że zapamiętacie je na długo.
Filtr z dzbanka filtrującego
Filtr, który umieszczamy w dzbanku filtrującym albo butelce jest plastikowy. Wydawałoby się więc, że powinniśmy go wyrzucić w do plastiku. Natomiast nie zapominajmy, że w środku są różne inne elementy, które uniemożliwią recykling. Taki filtr powinniśmy wyrzucić do zmieszanych.
Możemy jednak ułatwić nieco utylizację tego wkładu i rozdzielić go na poszczególne elementy – wtedy plastikową obudowę wrzucamy do tworzyw sztucznych, a resztę do zmieszanych. Niektóre marki np. Dafi lub Brita umieszczają w sklepach Obi lub Media Markt specjalne pojemniki na filtry. Możemy je tam wrzucić i zostaną one odpowiednio przetworzone.
Paragony
Paragon niby papierowy, ale nie wyrzucamy go do niebieskiego pojemnika na papier. Paragony wykonane są z papieru termicznego zawierającego domieszki substancji chemicznych, który nie nadaje się do recyklingu. Wyrzucamy je zatem do zmieszanych. Dlatego warto też płacąc kartą czy wypłacając z bankomatu – odmawiać przyjęcia potwierdzenia płatności. Na szczęście coraz więcej sklepów wprowadza tzw. “ekoparagony”, które mogą zostać wyrzucone do pojemnika na papier – mam nadzieję, że to wkrótce będzie standardem!
Szczoteczka do zębów
Używana szczoteczka plastikowa, jak można pierwotnie założyć, nie powinna wylądować w pojemniku na tworzywa sztuczne. Do żółtego pojemnika wyrzucamy opakowania metalowe i wykonany z tworzyw sztucznych – szczoteczka, mimo, że plastikowa – do nich nie należy. W dodatku jest to odpad higieniczny, więc najlepiej jeśli wyrzucimy ją do zmieszanych.
W przypadku bambusowej szczoteczki – również powinniśmy ją wyrzucić do zmieszanych lub po usunięciu włosia – do bio lub na kompost.
Zużyte chusteczki higieniczne
W pojemniku na papier umieszczamy wyłącznie czysty papier – czyli chusteczki higieniczne, do których się wysmarkaliśmy, powinny trafić do odpadów zmieszanych. To tyczy się również innych produktów higieny osobistej, które zawierają wydzieliny fizjologiczne. Zatem do czarnego pojemnika na zmieszane wyrzucimy też używany papier toaletowy (o ile nie wyląduje w toalecie), zużyte podpaski czy np. chusteczki nawilżane.
Stłuczony talerz, zastawa stołowa
Zbity talerz czy inne naczynia stołowe wyrzucamy do zmieszanych. W pojemniku na szkło ląduje tylko szkło opakowaniowe czyli np. szklane butelki czy słoiki – również te potłuczone. Stłuczony kubek albo talerz to inny rodzaj szkła niż te opakowaniowe.
Skorupki jaj
Jak już wcześniej wspominałam – do brązowego pojemnika na bio wyrzucamy wszystkie roślinne odpady – resztki warzyw i owoców. Absolutnie nie wolno tu wyrzucać żadnych odzwierzęcych produktów, żadnych kości ani tłuszczy zwierzęcych. Natomiast wyjątkiem ją skorupki jaj, które dla kompostu mają bardzo dobre właściwości i dlatego wyrzucamy je do bio. Natomiast już całe jaja (z zawartością), powinniśmy wyrzucić do zmieszanych. Choć unikajmy wyrzucania jedzenia!
Tekturowe pudełko po pizzy
Jeżeli pudełko po pizzy jest brudne, tłuste to taki papier nie nadaje się już do recyklingu, a więc powinno zostać wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie jeśli chodzi o tekturowe/papierowe opakowania po jedzeniu na wynos. Natomiast jeśli opakowanie jest czyste i wykonane całkowicie z papieru – można je wyrzucić do pojemnika na papier, pod warunkiem, że w środku nie ma folii i resztek jedzenia. Możemy też oderwać ubrudzoną część pudełka i ją wrzucić do zmieszanych, a tę czystą – do papieru 🙂
Zużyte podpaski lub tampony biodegradowalne
Biodegradowalne nie zawsze znaczy, że powinno zostać wyrzucone do odpadów bio. Zużyte podpaski lub tampony to produkty higieniczne, które miały kontakt z naszą krwią menstruacyjną, a więc wyrzucamy je do zmieszanych. Natomiast są zazwyczaj wykonane z przyjaznych dla środowiska materiałów, więc na wysypisku bardzo szybko ulegną biodegradacji. Zwykłe podpaski i tampony oczywiście wyrzucamy również do zmieszanych.
Paski papieru odklejane od podpasek
Jak już jesteśmy w temacie podpasek – to weźmy pod lupę też te papierowe paski odklejane od podpasek. Ten rodzaj papieru nie nadaje się do recyklingu, a więc powinny trafić do pojemnika na zmieszane.
Gumowy balon
Po imprezie urodzinowej nie wyrzucajmy balonów do żółtego pojemnika. Wyroby gumowe i kauczukowe nie nadają się do recyklingu. Balon wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie jeśli mowa o prezerwatywach –te również powinny trafić do zmieszanych, ponieważ dodatkowo miały kontakt z naszymi wydzielinami fizjologicznymi.
Biodegradowalny plastik
Czy to biodegradowalne opakowania po jedzeniu na wynos, czy to biodegradowalna plastikowa torba – nie wyrzucamy ich do bioodpadów. Taki “plastik” często wykonany z naturalnych surowców natomiast maszyny sortujące najczęściej traktują go jako zwykły plastik i i tak oddzielają go od reszty odpadów bio. Najlepiej wyrzucić więc taki odpad do zmieszanych.
Karton po mleku lub napojach
To nie jest zwykły karton więc nie wyrzucamy go do papieru. Raczej nie powinien on też trafić do zmieszanych, bo mimo że jest to odpad wielomateriałowy, jednak podlega recyklingowi. W większości miast kartony po napojach, tzw. tetrapaki, wyrzucamy do tworzyw sztucznych. Warto jednak sprawdzić, jakie zasady obowiązują w Twoim mieście.
Jednorazowe słomki plastikowe
To problematyczny odpad, ponieważ bardzo trudny w recyklingu. Jest nieduży i lekki, a maszyny do recyklingu mogą ich nie wyłapać, dlatego najlepiej zrezygnować z używania słomek albo postawić na takie wielorazowe. Jeżeli jednak zdarzy Wam się użyć takiej plastikowej słomki to, mimo, że jest plastikowa – wyrzucamy ją do pojemnika na odpady zmieszane.
Blistry po lekach
Opakowania po lekach, tzw. blistry, są najczęściej zrobione z plastiku i aluminium, dlatego wyrzucamy je do odpadów zmieszanych. Natomiast blistry wykonane tylko z aluminium można spokojnie wyrzucić do metali i tworzyw sztucznych.
Papierowy kubek po kawie na wynos
Kubki po napojach, kawach czy coli, nie wyrzucamy do odpadów na papier. Resztki napoju mogą pobrudzić czysty papier w koszu. W dodatku, aby kubki były wodoodporne, w środku powleczone są polietylenem, który trudno jest rozdzielić. Wyrzucamy je więc do zmieszanych. A najlepiej kawę na wynos brać do własnego kubka!
Sztuczne kwiaty, choinki
Sztuczne choinki czy kwiaty wykonane są z tworzywa sztucznego, które raczej nie nadaje się do recyklingu. Wyrzucamy je więc do odpadów zmieszanych.
Odpady, które nie powinny trafić na śmietnik
Są też odpady, których nie wyrzucamy do żadnego z pojemników w wiacie śmietnikowej. Wynika to z tego, że są to odpady wielkogabarytowe albo np. elementy ze szkodliwymi substancjami np. elektrośmieci. Takie odpady wyrzucamy albo do specjalnych kontenerów albo musimy zawieźć do punktów zbiórki tego typu odpadów – np. PSZOK-i (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych):
- zużyte baterie i akumulatory – PSZOK albo specjalne pojemniki w supermarketach
- przeterminowane lekarstwa – apteka lub PSZOK
- zużyte świetlówki, żarówki – PSZOK, punkty zbiórki elektroodpadów albo specjalne pojemniki w supermarketach
- zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady) – PSZOK, punkty zbiórki elektroodpadów albo specjalne pojemniki w supermarketach
- odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin) – PSZOK
- zużyta strzykawka, igły, termometr rtęciowy, artykuły medyczne – PSZOK lub apteka
- ubrania, tekstylia – najlepiej do PSZOK albo specjalnych kontenerów na odzież używaną
- oleje – spożywcze, silnikowe itp. – PSZOK. Tam również warto zawieźć opakowania po olejach
- farby, odpady budowlane – PSZOK
- meble – PSZOK lub pojemnik na gabaryty (najczęściej odbierane są w konkretny dzień miesiąca)
- choinka żywa – PSZOK lub pojemnik na gabaryty lub punkty zbiórki choinek (organizowane po świętach)
Dajcie znać w komentarzach jeśli macie wątpliwości co do niektórych odpadów! Chętnie pomogę, jeśli potrafię, a może znajdziecie odpowiedź w ebooku „Segreguję śmieci, inspiruję w sieci”?
Artykuł powstał we współpracy z RLG Repack
Podobają Ci się moje treści?
______________
Źródła:
- Ebook „Segreguję śmieci, inspiruję w sieci”
- segregujna5.um.warszawa.pl
- Zdjęcia: pixabay.com, pexels.com
Skomentuj