Jak być eko zimą? Sposoby na ograniczanie CO2 zimą

Zima to czas wyjątkowo obciążający dla naszej planety. Dni są krótkie i zimne, więc zużywamy dużo energii, by oświetlić i ogrzać nasze mieszkania. Ważne jest więc, by szczególnie w te zimowe miesiące zwrócić uwagę na nasze działania i postarać się żyć jeszcze bardziej eko!

Czym jest ślad węglowy?

Dzięki pojęciu ślad węglowy możemy określić ile węgla jest emitowane aby podróżować samolotem albo wyprodukować ubranie, posiłek lub telefon itp. Ślad węglowy określa ilościowy wpływ danej działalności (osoby, kraju, firmy) na zmianę klimatu. Wylicza się go na podstawie całkowitej emisji gazów cieplarnianych podczas pełnego cyklu życia produktu i wyraża jako ekwiwalent dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu. Więcej przeczytacie na ten temat tutaj: Co to jest ślad węglowy i jak możemy go zmniejszyć?

Odpowiednie ogrzewanie domu

Jednym z negatywnych zjawisk, które obserwujemy zimą jest smog, do którego powstania przyczyniają się głównie gospodarstwa domowe, korzystające ze starych pieców. Zostawmy jednak ten temat, bo wiem, że czasami nie mamy wpływu na to, czym ogrzewany jest nasz dom oraz nie mamy możliwości natychmiastowej zmiany tego. Natomiast mamy wpływ na inne rzeczy – chociażby nasz ślad węglowy, który możemy zmniejszyć poprzez utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu. Nie rozkręcajmy kaloryferów na maksa. 

Optymalna temperatura w mieszkaniu to 18-20 stopni Celsjusza i jest ona rekomendowana nawet jeśli mamy w domu noworodka! Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego ma to pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale niewątpliwie też jest korzystne dla naszej planety. Gdyby we wszystkich mieszkaniach w Polsce została utrzymywana temperatura 20 stopni Celsjusza to zmniejszylibyśmy emisję CO2 o 2 mln ton rocznie oraz zużyte byłoby 900 tysięcy ton węgla mniej[1]. Według wyliczeń oznacza to też o ok. 10-15% niższe rachunki – a więc jeszcze na tym zaoszczędzimy. Jak widać same korzyści! Tak że gorąco zachęcam – zamiast mocno grzać w naszych mieszkaniach, zakładajmy bluzy i ciepłe skarpety!

Gaś światło, kiedy możesz

Zimą dni są najkrótsze, przez co zdecydowanie więcej i dłużej używamy oświetlenia w domu. Zastanówmy się więc, czy rzeczywiście musi palić się cały czas światło, kiedy przebywamy w pomieszczeniu (już nie wspominając o tym, że powinniśmy gasić je gdy wychodzimy z pokoju). Oglądając telewizję, wcale nie musimy korzystać z dodatkowego oświetlenia. A czytając książkę wystarczy nam mała ledowa lampka, która zużywa zdecydowanie mniej prądu niż “górne” światło. Jeżeli wymieniamy żarówki to koniecznie postawmy na takie energooszczędne – halogenowe zużywają aż o 30% mniej energii, a świetlówki aż o 80% niż tradycyjna żarówka[2]. 

Zamiast auta wybierz komunikację miejską

Wiem, że w mroźne dni wybór auta do przemieszczenia się brzmi bardziej kusząco. I czasami rzeczywiście nie ma innego wyjścia! Ale kiedy możemy – wybierajmy jednak komunikację miejską. Autobus to niemal połowę mniej emisji CO2 niż samochód osobowy, a pociąg generuje jej nawet 7 razy mniej[3]! Już nie wspominając o tym, że pojazdy transportu zbiorowego nie powodują takich korków, więc nie zanieczyszczają tak powietrza. A przynajmniej w dużych miastach – bez problemu możemy nią przemieścić się z punktu A do punktu B.

Spróbuj diety wegańskiej

Produkcja mięsa to ogromne obciążenie dla naszej planety – duże ilości zużytej wody oraz wyemitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to jeden z najbardziej szkodliwych dla środowiska przemysłów. Dlatego warto na co dzień ograniczyć spożycie mięsa. Świetną okazją do spróbowania diety wegańskiej jest coroczne wyzwanie Veganuary, które odbywa się zawsze przez cały styczeń. Jest to też świetny pomysł na postanowienie noworoczne! W ramach akcji pojawia się w sieci oraz na stronie Veganuary wiele ciekawych przepisów i porad, które ułatwiają przejście na weganizm. W zeszłym (2021) roku do akcji dołączyło 582 538 osób[4], co oznacza ocalenie życia milionom zwierząt oraz zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych w środowisku!

Skompensuj swój ślad węglowy

Jeżeli chcecie mieć większą kontrolę nad Waszym śladem węglowym zimą to już niedługo, na stronie TerGo będziecie mogli obliczyć go dzięki sprytnemu kalkulatorowi. Czasami te liczby mogą przerazić, a zimą dodatkowo może wydawać się to wszystko trudne do wprowadzenia w życie. Tym bardziej, że sami mamy mniej energii do działania. Czasami nie da się wszystkiego idealnie zrobić, więc na pomoc mogą przyjść nam pakiety kompensujące ślad węglowy. To kolejna fajna usługa TerGo dzięki której możecie zredukować wygenerowany ślad węglowy. Możecie wybierać spośród jednorazowych pakietów albo wybrać subskrypcję, dzięki której co miesiąc TerGo posadzi drzewa, które zneutralizują Wasz ślad węglowy. Ceny takich pakietów czy subskrypcji zaczynają się już od ok. 14 zł, ale im większy pakiet wybierzecie tym więcej drzew zostanie posadzonych i tym większa ilość CO2 zostanie skompensowana. Z ofertą pakietów i subskrypcji możecie zapoznać się tutaj.

Dajcie znać, jakie są Wasze sposoby na zmniejszenie śladu węglowego!

Wpis we współpracy z TerGo

Źródła:

  1. 20stopni.pl
  2. https://www.dom.pl/jak-oszczedzac-energie-zarowki-energooszczedne-przelicznik.html
  3. https://www.eea.europa.eu/pl/pressroom/infografika/emisje-dwutlenku-wegla-z-transportu-pasazerskiego/view
  4.  https://veganuary.com/veganuary-2021-becomes-biggest-year-yet

Zobacz również

1 komentarz

  1. Kamila

    ważny i wartościowy wpis!

Skomentuj