Scruby do ciała, który wybrać?
Odpowiednia pielęgnacja naszego ciała i cery stanowi nie lada wyzwanie. Na rynku jest dostępnych tak wiele kosmetyków, że czasem już nie wiemy, który typ produktów wpłynie najlepiej na naszą cerę i skórę. Dlatego też, przed zakupami w drogerii warto poczytać na co powinniśmy zwrócić uwagę przy kupnie danego kosmetyku i sprawdzić czy jego skład będzie odpowiedni dla naszego typu cery. Dzisiaj przyjrzymy się dokładniej czym są scruby do ciała! A jeśli chcesz się jeszcze bardziej zagłębić w świat kosmetyków, to teraz z Ekobiecą kodem rabatowym, możesz kupić najlepsze produkty dla Twojej skóry, w bardzo atrakcyjnych cenach.
Zacznijmy od tego czym jest scrub, dlaczego powinnaś zacząć go stosować i czym się kierować przy jego kupnie. Części z nas scrub może kojarzyć się z peelingiem i faktycznie trochę go przypomina, ale jednak ich działanie nie jest do końca takie samo. Scrub, w przeciwieństwie do peelingu, ma działanie bardziej dogłębne. Peeling faktycznie złuszczy rogową warstwę naskórka, ale na tym jego rola się kończy, ponieważ jest on kosmetykiem łagodniejszym niż scrub i nie wnika aż tak mocno w skórę.
Czemu powinnaś zacząć stosować scruby do ciała?
Głównym celem stosowania scrubu, tak jak peelingu jest złuszczenie martwego naskórka. Scruby do ciała jednak ścierają skórę o wiele mocniej niż peelingi i głębiej w nią wnikają. W przypadku scrubu, złuszczanie naskórka odbywa się w sposób mechaniczny, za pomocą ziaren znajdujących się w jego składzie.
Regularne stosowanie scrubu do ciała sprawi, że Twoja skóra stanie się gładsza, lepiej ukrwiona, bardziej elastyczna i ogólnie mówiąc odżywiona. Nie dość, że scruby usuwają zrogowaciały naskórek, to również zabieg ten pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek, co wpływa na szybką i intensywną regenerację skóry, a także działa przeciwstarzeniowo.
Dla jakich typów skóry polecany jest scrub?
Stosowanie scrubu do ciała nie jest zalecane do każdego typu skóry, ze względu na jego silnie działanie poprzez mechanicznie ścieranie. Jeśli masz delikatną cerę podatną na podrażnienia i zaczerwienienia to w takim przypadku lepiej unikać używania scrubu. Odradza się go również osobom z cerą dojrzałą, która jest zazwyczaj dosyć cienka i zwiotczała. Nie poleca się również używania scrubu osobom, które zmagają się z trądzikiem, ponieważ mogą on zaostrzyć stan zapalny. Jeśli za to nie masz większych problemów ze skórą, to scrub zaleca się stosować mniej więcej co dwa tygodnie, jednak częstotliwość zabiegów w dużej mierze powinna zależeć od aktualnej kondycji i stanu Twojej skóry.
Pamiętaj też, że scrubu używa się w głównie na tych częściach ciała gdzie skóra jest grubsza. Dlatego właśnie po scrub sięgamy często przy pielęgnacji stóp, kolan czy łokci. Przyda się on również w walce z cellulitem. Staraj się za to unikać stosowania scrubu w miejscach, w których skóra jest cieńsza, czyli na dekolcie, biuście czy brzuchu.
Pamiętaj też, że scrub możesz stosować zarówno na sucho jak i na mokro. W przypadku stosowania scrubu na sucho złuszczanie naskórka będzie intensywniejsze. Jeśli jednak chcemy stosować scrub na sucho, to warto zwrócić uwagę w czym są zawieszone jego drobinki. Poleca się, aby był to olej, ponieważ wtedy rozprowadzanie tego produktu będzie znacznie łatwiejsze.
Jeśli jednak Twoja skóra jest bardziej wrażliwa to stosuj lepiej scrub na mokro. Pod wpływem wody złuszczanie będzie mniej intensywne, przez co Twoja skóra nie zostanie podrażniona.
Scruby – rodzaje
Na rynku znajdziemy scruby przeznaczone zarówno do ciała jak i do twarzy, jednak w przypadku tych ostatnich trzeba uważać z ich stosowaniem, bo nawet u cery normalnej mogą wystąpić podrażnienia. Chociaż trzeba zaznaczyć, że obecnie podział na scrub i peeling powoli zanika i w wielu drogeriach znajdziemy scruby drobnoziarniste o delikatniejszym działaniu, przeznaczone właśnie do pielęgnacji twarzy.
Scruby dzielą się też pod względem zawartości składników. Można kupić scruby organiczne jak na przykład zmielone pestki dyni jak i scruby syntetyczne. Bardzo popularny jest również scrub solny i scrub cukrowy. Scrub solny jest mocniejszy od cukrowego, jednak ze względu na jego silne działanie nie powinny stosować go osoby z cerą wrażliwą. Scrub solny ma działanie zmiękczające, antycellulitowe oraz pobudza krążenie. Scrub cukrowy jest za to delikatniejszy i można go używać do całego ciała. Usunie on martwy naskórek oraz zmiękczy i nawilży skórę.
Podsumowując, jeśli Twoja skóra jest wrażliwa i podatna na podrażnienia to lepiej unikaj scrubów gruboziarnistych szczególnie w okolicach, gdzie Twoja skóra jest delikatna. W takim przypadku sięgnij lepiej po drobnoziarniste peelingi. Po gruboziarnisty scrub sięgaj za to w przypadku pielęgnacji stóp, łokci czy w walce z cellulitem.
Skomentuj