Książki o ekologii – co warto przeczytać, by się doedukować?
W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej palącym problemem, niezwykle istotne jest poszerzanie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Wiele osób szuka wiedzy na temat tego, jak wpływać pozytywnie na naszą planetę i jak zmniejszyć swój ślad węglowy. Jeśli jesteś jedną z tych osób, doskonałym sposobem na zgłębienie tych tematów są książki dotyczące ekologii i zmian klimatycznych. We wpisie przedstawię kilka przykładów inspirujących lektur, które skupiają się na tych istotnych zagadnieniach (ale nie tylko!).
– Artykuł zawiera linki afiliacyjne –
1. „Jak zerwać z plastikiem” – Will McCallum
„Jak zerwać z plastikiem” autorstwa Willa McCalluma to poradnik dla osób pragnących ograniczyć ilość plastiku w swoim życiu. Książka dostarcza praktyczne wskazówki, jak zmienić swoje nawyki zakupowe, unikać plastikowych opakowań i szukać ekologicznych alternatyw. Autor inspiruje nas do podejmowania małych, ale istotnych kroków w codziennym życiu, które przyczynią się do zmniejszenia naszego śladu ekologicznego.
2. „Klimat to my” – Jonathan Safran Foer
Książka zdawać by się mogło o klimacie i jego zmianach – i faktycznie tak jest. Natomiast autor skupia się tutaj na jednym ważnym kroku, który możemy zrobić dla planety – a mianowicie rezygnację ze spożycia mięsa. Autor prezentuje naukowe fakty i dane, które ukazują skalę problemu (bibliografia to prawie połowa książki!), ale jednocześnie skupia się na poszukiwaniu rozwiązań i pozytywnych zmianach, jakie możemy wprowadzić w swoim życiu.
3. „Jak uratować świat” – Areta Szpura
Aretę Szpurę znam z tego, że była właścicielką popularnej w Polsce i na świecie marki streetwearowej… I jeszcze kiedy interesowałam się modą – śledziłam jej social media. Obserwowałam więc jej osobistą ewolucję – z osoby z branży fashion stała się jedną z największych polskich influencerek ekologicznych. I zinfluencowała również mnie!
Książka Arety Szpury, „Jak uratować świat” to zbiór rozmów ze specjalistami z zakresu ekologii, zero waste i zdrowego (dla nas i dla planety) żywienia – m.in. z fizykiem atmosfery profesorem Szymonem Malinowskim, Jagną Niedzielską czy Ewą Chodkiewicz z Fundacji WWF Polska. Skupia się na sposobach, w jakie możemy działać jako jednostki i społeczeństwo, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z ekologią. Autorka przedstawia różne inicjatywy społeczne, technologie i rozwiązania, które mogą pomóc nam chronić naszą planetę i zmniejszać nasz negatywny wpływ na nią.
4. „Sorry taki mamy ślad węglowy” – Mike Berners-Lee
Książka autorstwa Mike’a Bernersa-Lee, ukazuje nam nasz wpływ na środowisko zarówno na mikro- jak i makroskalach. Autor przedstawia szeroki zakres naszej działalności, który prowadzi do emisji dwutlenku węgla, zarówno w naszym codziennym życiu, jak i w większej skali, takiej jak produkcja, konsumpcja czy nawet odpoczynek.
Autor analizuje różne działania i zdarzenia, zaczynając od tych najmniej uciążliwych dla środowiska, takich jak codzienne kilkugramowe aktywności, aż po te, które generują miliardy ton dwutlenku węgla, takie jak wojny czy pożary lasów. Jest to naprawdę niesamowity i mega ciekawy zbiór ciekawostek o naszym śladzie węglowym.
5. „Mniej znaczy lepiej” – Jason Hickel
Jason Hickel w „Mniej znaczy lepiej” skupia się na problemie konsumpcjonizmu i proponuje alternatywne podejście do sposobu, w jaki postrzegamy sukces i szczęście. Autor argumentuje, że ciągłe dążenie do coraz większej konsumpcji prowadzi do nadmiernego wykorzystania zasobów naturalnych i przyczynia się do zmian klimatycznych. Pisze też o tym, jak przejść od gospodarki zorganizowanej na zasadzie dominacji i eksploatacji do takiej, która opiera się na globalnej sprawiedliwości i wzajemnej wymianie korzyści ze światem przyrody. Książka skłania do refleksji nad naszymi potrzebami i zachęca do bardziej świadomego i zrównoważonego stylu życia.
6. „Jak stworzyć wegański świat” – Tobias Leenaert
Tobias Leenaert w swojej książce „Jak stworzyć wegański świat” przedstawia argumenty za wprowadzeniem diety roślinnej przede wszystkim na rzecz ratowania zwierząt. Ale jest to też skuteczny sposob na zmniejszenie naszego negatywnego wpływu na środowisko. Niezależnie od Twojego powodu przejścia na weganizm – warto po nią sięgnąć. A jeśli jeszcze nie jesteś na diecie wege – być może ona Cię przekona!
Poza tym, książka prezentuje różne strategie i techniki, które mogą pomóc w propagowaniu weganizmu i tworzeniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Tak naprawdę pod „weganizm” można podstawić też „ekologię” i zastosować te rozwiązania w namawianiu innych do bycia eko.
7. „Nadzieja w mroku” – Rebecca Solnit
„Nadzieja w mroku” autorstwa Rebeki Solnit to zbiór eseistycznych tekstów, które poruszają tematy związane z ekologią, zmianami społecznymi i nadzieją na lepszą przyszłość. Autorka wskazuje na pozytywne zmiany i inicjatywy, które powstają na całym świecie w odpowiedzi na problemy związane z klimatem. Książka jest inspirującym przypomnieniem, że mimo trudności istnieje nadzieja i możliwość wprowadzenia pozytywnych zmian.
Tutaj znajdziesz wszystkie linki do książek z powyższej listy [reklama]
Czytanie książek o tematyce ekologicznej i zmianach klimatycznych jest ważne dla poszerzenia naszej wiedzy i świadomości na temat ochrony środowiska. Każda z wymienionych pozycji przynosi unikalne spojrzenie na te zagadnienia i inspiruje do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niezależnie od tego, czy interesuje nas redukcja plastiku, zmiana diety, minimalizm czy inicjatywy społeczne, istnieje szeroki wybór książek, które pomogą nam lepiej zrozumieć i działać na rzecz ochrony naszej planety.
Pamiętajmy, że czytanie książek to tylko pierwszy krok. Kluczem do skutecznych zmian jest przekształcanie wiedzy w działania. Wybierajmy ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu, propagujmy zrównoważone praktyki oraz wspierajmy inicjatywy, które mają na celu ochronę naszej planety. Dzięki naszym wspólnym wysiłkom możemy przyczynić się do stworzenia lepszego i bardziej zrównoważonego świata dla przyszłych pokoleń
Skomentuj