Czy globalne ocieplenie istnieje? Jak możemy temu zapobiec?

Zima jest piękna i jest moją ulubioną porą roku. Doceniajmy ją! Ale z roku na rok zwiększa się szansa, że zimy nie będzie – zresztą widzimy to po ostatnich latach gdzie śniegu praktycznie nie było. To, że mamy maj, a nadal jest zimno, nie oznacza, że globalne ocieplenie to mit. W artykule pokażę Wam, że globalne ocieplenie istnieje oraz jak je powstrzymać!

Czym jest globalne ocieplenie?

Globalne ocieplenie to w skrócie wzrost średniej temperatury Ziemi. Jak możemy przeczytać na Wikipedii, jest to też termin, który śledzi efekty zmian klimatu, które powodują gazy cieplarniane:

Globalne ocieplenie – wzrost średniej temperatury powierzchni Ziemi. W języku potocznym termin ten odnosi się też do innych skutków globalnej zmiany klimatu, spowodowanych antropogeniczną emisją gazów cieplarnianych od początku epoki przemysłowej.

źródło: wikipedia

Rokroczny wzrost temperatur

Wzrost temperatury Ziemi rokrocznie wzrasta i to jest fakt! Według ostatnich danych, średnia temperatura powierzchni na całej planecie w 2020 była o 1,25° C wyższa niż w okresie przedindustrialnym, w latach 1850-1900. Natomiast w 2020 roku średnia temperatura Ziemi wzrosła aż o 0,4° C w stosunku do roku 2019. Tym samym rok 2020 był jednym z najcieplejszych w historii! To świadczy o tym, że globalne ocieplenie to fakt i nie powinniśmy tego bagatelizować!

Czym spowodowany jest wzrost temperatur?

Przede wszystkim globalne ocieplenie spowodowane jest spalaniem paliw kopalnych, wycinaniem lasów i przemysłową hodowlą zwierząt… A więc wszystko, co wiąże się też z przemysłem i transportem. Takie działania człowieka mają negatywny wpływ na planetę i powinniśmy chociaż spróbować je zminimalizować. Martwi też fakt, że Polska jest wśród europejskich krajów, które emitują najwięcej gazów cieplarnianych. Dbajmy więc o planetę, byśmy mogli cieszyć się zimą w przyszłości!


Jak możemy uratować planetę?

Ogranicz spożycie mięsa i staraj się nie marnować jedzenia.

Najistotniejsze gazy cieplarniane, za emisję których odpowiedzialna jest działalność człowieka, to metan, dwutlenek węgla i tlenek azotu. Produkcja mięsa powoduje emisję wszystkich trzech! Pamiętajmy też, że na produkcję mięsa składa się wiele czynników. To nie tylko sama hodowla zwierząt, ale cały łańcuch produkcyjny. Od produkcji paszy dla zwierząt (pod uprawy na paszę dla zwierząt gospodarskich przeznacza się w UE 63% wszystkich gruntów ornych), po transport, samą hodowlę zwierząt, utylizację ich odpadów, aż do wyprodukowania finalnego produktu…

Produkcja mięsa wiąże się też z ogromnym zużyciem wody. Doceniajmy więc jedzenie i starajmy się go nie marnować, a spożycie mięsa ograniczyć!

Jeżeli możesz wybieraj komunikację miejską albo rower zamiast samochodu.

Prawie 30% całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi właśnie z sektora transportu, z czego 72% – z transportu drogowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie podróż środkami komunikacji zbiorowej albo rowerem. Jeśli musisz jeździć autem to np. w drodze do pracy umawiaj się na wspólną podróż ze znajomymi, którzy mieszkają w pobliżu albo po drodze do pracy.

Świadomie rób zakupy

Jak już wiemy, transport ma ogromny wpływ na zmiany klimatu, a więc kupuj lokalne produkty spożywcze, np. w osiedlowym warzywniaku albo na pobliskim targu. Wesprzesz tym lokalnych rolników, ale też stopniowo przyczynisz się do ograniczenia masowego transportu.

Zwracaj też uwagę na kupowane ubrania – wybieraj ubrania np. z bawełny organicznej i produkowane w Polsce albo stawiaj na ubrania z drugiej ręki! To samo tyczy się mebli – ludzie wyprzedają mnóstwo starych mebli w świetnym stanie na np. grupach na Facebooku albo stronach typu OLX! Warto przejrzeć je przed wycieczką do Ikei!

Staraj się wyeliminować plastik ze swojego życia

Jego produkcja to również ogromne obciążenie dla planety. Nie korzystaj z jednorazowych toreb i sztućców. Staraj się też wybierać produkty bez plastiku, np. zamiast jogurtu w plastiku – wybierz taki w szkle, a zamiast ryżu w plastikowych woreczkach – kup 1 kg w papierowej torbie.

Można też postawić na np. szczoteczkę bambusową zamiast plastikowej (bambus to bardzo szybko odnawialny surowiec i jest przyjaźniejszy dla środowiska niż plastik, w dodatku ulega biodegradacji). Warto też pić wodę z kranu zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach albo wybrać dzbanek filtrujący, który w ciągu 1 miesiąca zredukuje ilość zużywanego plastiku z nawet 5 kg do 0,02 kg!

Bądź eko!

Używaj energooszczędnych sprzętów i żarówek – im mniej zużytej energii, tym nasza planeta będzie w lepszym stanie! Jeżeli jesteś na etapie kupowania nowego sprzętu AGD czy RTV – zwróć też uwagę na klasyfikację energooszczędną – te z symbolem „A” będą zużywały mniej prądu!

Oszczędzaj też wodę i zbieraj deszczówkę. Staraj się wybierać produkty, do których produkcji nie jest potrzebne bardzo dużo wody. Tu np. wiąże się też temat ubrań i mięsa, na których produkcję zużywamy dużo wody.

Dajcie znać, co Wy robicie dla naszej planety!

Podobają Ci się moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródła:
https://www.otwarteklatki.pl/blog/spozycie-miesa-i-jego-wplyw-na-zdrowie-i-srodowisko
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kryzys-klimatyczny-2020-rok-jednym-z-najcieplejszych-w-historii/sqrmn6z
https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20190313STO31218/emisje-co2-z-samochodow-fakty-i-liczby-infografika
https://www.greenpeace.org/poland/raporty/924/wiekszosc-naszych-pol-sluzy-produkcji-paszy-raport-greenpeace-tuczenie-problemu/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Globalne_ocieplenie
https://dafi.pl/

Zobacz również

3 Comments

  1. Marysia

    Bardzo ładny wpis i wart przemyślenia dziękuje:)

  2. Kosmetyki naturalne przyjazne dla planety • Ola Brzeska

    […] troską o środowisko i o dobrobyt zwierząt. Ich hodowla na taką skalę jak teraz, jest dużym obciążeniem dla planety, to ogromne ilości dwutlenku węgla w atmosferze oraz bardzo dużo zużytej wody. Dlatego warto […]

Skomentuj