Edukują o ekologii i inicjują działania proekologiczne. Poznajcie projekt Earth Day Everyday

Inicjatywy społeczne, które promują ekologiczny tryb życia? Earth Day Everyday to projekt prowadzony przez grupę elbląskiej młodzieży. Ich głównym celem jest szerzenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz demonstracja, jak niewiele potrzeba aby przyczynić się do poprawy stanu środowiska naszego domu, Ziemi. Postanowiłam wesprzeć medialnie ten projekt, bo jest on bardzo bliski mojemu sercu!

Ekipa Earth Day Everyday

Projekt działa w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” – platformy, na której uczniowie organizują własne inicjatywy społeczne. Planując swój projekt, licealistki miały na uwadze kilka grup odbiorców. Ze względu na to działają szeroko i na różnych płaszczyznach, tak by dotrzeć do jak największej ilości potencjalnie zainteresowanych osób. W ramach projektu Earth Day Everyday dzieje się naprawdę dużo!

Ekologiczne prelekcje dla szkół

W ramach realizacji aktywistki przygotowały prelekcje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wzięło w nich udział już ponad 300 uczniów, a docelowa liczba to 450! Podczas zajęć, poruszane są takie tematy jak: marnotrawstwo jedzenia, zanieczyszczenie oceanów czy konsumpcja jednorazowego plastiku. To niezwykle ważna część ich inicjatywy, gdyż w szkołach nie ma takiego przedmiotu jak ekologia, która powinna być tematem bliskim każdemu.

Rozmowy z aktywistami ekologicznymi

Oprócz tego, prowadzą i publikują wywiady z ekologami i organizacjami ds. ekologii. Ich głównym celem jest przedstawienie różnych aspektów ekologicznych z perspektywy osób zajmujących się na co dzień odmiennymi sprawami oraz zgłębienie wiedzy na te tematy. Poruszają podczas nich sprawy takie jak: praktyki ekologiczne w Polsce i za granicą, zero waste, etyczna moda, diety roślinne, freeganizm czy minimalizm. Miałam okazję udzielić odpowiedzi na kilka pytań – materiał został opublikowany na ich Instagramie:

Działania dla dobra ogółu

Poza kontynuacją prelekcji i wywiadów, zespół rozpoczął prace nad ankietą dotyczącą ekologii w gospodarstwach domowych. Ma ona na celu zobrazowanie zależności pomiędzy wiedzą teoretyczną a rzeczywistymi praktykami. Dodatkowo, chcą aby punktem kulminacyjnym projektu była czysta praktyka, czyli akcja sprzątania lokalnego lasu. Niebawem będziemy mogli dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, tak że zachęcam do śledzenia ich w social mediach!

No właśnie – ucząc, jak każdy człowiek może zacząć działać na rzecz przyszłości naszej planety, ekipa Earth Day Everyday bardzo aktywnie prowadzi swoje kanały komunikacyjne. W życiu projektu i na wszelkich platformach społecznościowych kierują się hasłem:


My obchodzimy #dzieńziemicodziennie


Earth Day Everyday można znaleźć między innymi na: Instagramie, Facebooku, TikToku i YouTube. Zachęcam do zaobserwowania ich, bo znajdziecie tam naprawdę potężną bazę wiedzy odnośnie ekologii i zero waste!

Zobacz również

1 komentarz

  1. Eko Liga

    Super inicjatywa! Oby więcej takich, nie tylko wśród młodzieży 🙂

Skomentuj