Jak założyć podzielnię na swoim osiedlu?

Podzielnie to miejsca tworzone przez lokalną społeczność – dla społeczności. Można tam zostawić rzeczy, z których już nie będziemy korzystać, a innym mogą się przydać. Albo jeżeli potrzebujemy – wziąć za darmo rzecz, którą ktoś zostawił. To świetne rozwiązanie na ocalenie przedmiotów przed wyrzuceniem ich do śmietnika!

Jak założyć podzielnię? Poproś o pomoc administratora budynku!

Ja taką mini podzielnię, a w zasadzie givebox, utworzyłam na śmietniku w swoim bloku. Zauważyłam, że często ludzie zostawiają tam rzeczy w świetnym stanie, które już nie są im potrzebne, ale szkoda je wyrzucić. Pomyślałam, że super, gdyby było wyznaczone specjalne miejsce do zostawiania przeróżnych przedmiotów, ubrań, mebli czy dekoracji. Takie miejsce może być w bloku, na klatce schodowej, śmietniku, w części wspólnej, ale też np. w hallu biurowca, w którym pracujesz. Ja zgłosiłam pomysł mailowo do administracji:

Dzień dobry panie X,

Jestem od X lat mieszkanką osiedla. Bardzo ważne dla mnie są kwestie ochrony środowiska, ograniczania odpadów i chciałabym zaproponować ciekawe rozwiązanie, które chciałabym wprowadzić na terenie osiedla. Wydaje mi się oczywistym, by z tym tematem uderzyć najpierw do Pana.

Zauważyłam, że regularnie mieszkańcy wynoszą na śmietnik dobre ubrania, książki, sprzęty, zabawki. Nie wyrzucają ich do kubłów na śmieci (i słusznie) tylko kładą z boku, na wypadek, gdyby ktoś chciałby je przygarnąć. Sama przeglądałam nieraz te przedmioty i są to rzeczywiście nadające się jeszcze do użytku rzeczy. Wpadłam więc na pomysł, żeby zorganizować na śmietniku niewielką półeczkę albo pojemnik, w którym mieszkańcy naszego etapu mogliby umieszczać rzeczy, których już nie potrzebują, a mogą komuś innemu się przydać. Z półki będzie można zabrać rzeczy jeśli się potrzebuje, albo zostawić swoje już nieużywane przedmioty.

Mogę się podjąć zorganizowania takiego miejsca, wraz z plakatem informacyjnym. W załączniku propozycja, gdzie można byłoby to zlokalizować. Jestem pewna, że cieszyłoby się to zainteresowaniem. Podejmę się również utrzymania porządku tego miejsca, jeżeli rzeczy nie będą się nadawać do ponownego użytku mogę robić ich selekcje, jeżeli coś będzie leżało zbyt długo – mogę je oddać np. do kontenerów na odzież używaną albo oddać komuś potrzebującemu spoza osiedla.

Proszę o informację, czy mogę prosić o zgodę na organizację tego typu przedsięwzięcia 🙂

Zgodę otrzymałam błyskawicznie i administracja zaproponowała również sfinansowanie regału oraz wydruku plakatu informującego o działaniu podzielni osiedlowej. Możesz jednak zrobić to bezkosztowo – wykorzystać do tego starą szafkę, zapytać na grupie osiedlowej czy ktoś nie ma do oddania tego typu mebla. Może to być nawet stara skrzynka czy pudełko z grubszej tektury. 

Jak widać to prosty sposób na zorganizowanie takiego miejsca, nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku ani wkładu finansowego, a dzięki temu wprowadzamy z pozoru niepotrzebne rzeczy w drugi obieg.

Gdzie zorganizować podzielnię?

Takie miejsce można zorganizować tak naprawdę wszędzie. Natomiast warto na pewno zgłosić tę inicjatywę do osoby zarządzającej powierzchnią. Jeżeli tego nie zrobimy, ktoś może potraktować to jako samowolkę i zlikwidować zorganizowane przez nas miejsce. 

Gdzie możemy utworzyć taki givebox?

  • osiedlowy śmietnik – jeżeli jest miejsce. Należy jednak zgłosić ten pomysł do administracji, by mógł również poinformować o tym firmę odbierającą śmieci czy ochroniarzy lub osoby sprzątające.
  • klatka schodowa w bloku – może na parapecie znajdzie się miejsce na ustawienie takiego pudełka?
  • ośrodek kultury – w tym miejscu będą mogły skorzystać osoby z całej okolicy
  • lokalna kawiarnia czy lokal usługowy – spotkałam się z mini podzielnią w nieistniejącej już księgarnio-kawiarni Przestrzeń Pełna Czasu w Warszawie, więc myślę, że inne tego typu miejsca mogłyby się zgodzić na postawienie niewielkiego regału czy pudełka
  • hall biura, w którym pracujesz – może w jakimś ogólnodostępnym miejscu lub przy recepcji?
  • szafa w biurze – przeznaczcie szafę lub półkę w szafie na taki givebox

Wprowadź zasady podzielni

Jak widzieliście w mailu, który wysłałam do administracji – podjęłam się opieki nad naszą osiedlową podzielnią. Działa ona naprawdę świetnie i mieszkańcy zostawiają tam i zabierają rzeczy. Natomiast niestety niektórzy nie do końca rozumieją na czym te miejsce polega. Notorycznie zostawiane są zniszczone, dziurawe ubrania, które nadają się tylko do przerobienia na szmatki. Ludzie potrafią zostawiać tam brudne słoiki albo jedzenie. Czasami chyba z lenistwa zostawiają też kartony (pojemnik na papier jest kawałek dalej). Wprowadziłam więc regulamin, co można, a czego nie można zostawiać na podzielni… I wydaje mi się, że trochę pomogło:

ZASADY PODZIELNI
Główna zasada: w podzielni zostawiamy takie rzeczy, które sami chcielibyśmy otrzymać!

W podzielni można zostawiać:
✅ czyste, niepodziurawione ubrania
✅ czyste zabawki
✅ czyste, niezapisane notesy i kalendarze
✅ niezniszczone książki, płyty CD i DVD
✅ działające sprzęty elektroniczne
✅ niepotłuczona zastawa
✅ tekstylia domowe – czyste i całe
✅ akcesoria dziecięce
✅ kosmetyki
✅ dekoracje domowe

W podzielni nie zostawiamy:
❌ śmieci
❌ słoików po żywności – powinny one trafić do szkła, a zakrętki do tworzyw sztucznych
❌ baterii – można je wyrzucić do pojemników w sklepach, np. w Żabce
❌ elektrośmieci – czyli niedziałające sprzęty. powinny one trafić na PSZOK lub do pojemników w supermarketach
❌ brudnych, zniszczonych, zmechaconych, ubrań – najlepiej wyrzucić je do kontenerów PCK
zapisanych notesów, zeszytów
❌ zniszczonych książek, katalogów reklamowych – najlepiej je wyrzucić do kontenera na papier

Jak dbać o podzielnię?

Przyznam, że podzielnia nie wymaga ode mnie jakiejś ogromnej ilości czasu. Ogarniam tam za każdym razem jak idę na śmietnik, więc co 2-3 dni, ale spokojnie mogłabym tam zaglądać raz w tygodniu. Układam książki, przeglądam rzeczy i to, co się nie nadaje do użytku – wyrzucam. Raz na jakiś czas robię też rewizję ubrań. Wysyłam je wtedy do Ubrania do Oddania i dzięki temu zostaną wprowadzone w drugi obieg, a ja mogę wybrać zbiórkę charytatywną, na którą pójdzie złotówka od każdego kilograma ubrań. Jeżeli ubrań jest niewiele – zanoszę je do kontenera PCK przy okazji spaceru z dzieckiem.

Podobnie jeśli widzę, że ktoś złamał zasady i zostawił zniszczone ubrania – zabieram je i trafiają do kontenera. Jeżeli wyrzucimy je do kontenera PCK lub Ecotextil, które obsługuje firma Wtórpol – zostaną poddane recyklingowi i przerobione na paliwo alternatywne albo na czyściwo. Dzięki moim działaniom na podzielni panuje porządek, a niepotrzebne rzeczy mogą zyskać nowe życie lub zostać poddane recyklingowi.

Co te działanie da naszej planecie?

Wprowadzisz w drugi obieg ubrania i inne przedmioty, które przez oryginalnych właścicieli już nie były używane. Dzięki temu uniknie się kupowania nowych produktów, a rzeczy te nie będą zalegać na składowisku śmieci tylko trafią w drugie ręce.

Zobacz również

Skomentuj