Jak pakować ekologicznie paczki? Sprzedaż ubrań w internecie i wysyłka
Kilka razy w tygodniu wysyłam paczki z ciuchami, które sprzedałam. Sama sporo ostatnio kupuję używanych rzeczy i żałuję, że nie wszyscy mają możliwość wysyłki kurierem, bo jest to opcja szybsza i wygodniejsza dla mnie. Ale chyba nie zdają sobie sprawy jak to proste. Zamawianie przez internet też może nieść swoje obawy – np. zbytek plastiku, niepotrzebnych wypychaczy, nieekologiczne opakowanie.
Dla odbiorcy może też być kłopotliwy fakt, że nie zawsze jest się w domu i jest ta obawa, że gdzieś każą jechać odbierać do sortowni paczkę. Z pocztą jest ten plus, że listonosz zostawi awizo i po prostu się odbiera paczkę na najbliższej poczcie. Mi się osobiście tak nie zdarzyło, by paczka od kuriera do mnie nie trafiła, więc nie wiem na ile jest w tym prawdy, ale kiedy przy zakupach online wybieram sposób przesyłki – zdecydowanie wybieram kuriera. Przede wszystkim paczka nie utknie nigdzie, jest u mnie często z dnia na dzień, a przesyłkę zamawiam i tak do pracy, więc zawsze ktoś na recepcji jest.
Alternatywą są paczkomaty, bo do nich przesyłka dociera szybko, a odebrać możemy o dowolnej porze, nawet w środku nocy.
Osobiście preferuję zarówno odbierać i nadawać paczki kurierem. To jest dużo wygodniejsze dla mnie i dziwi mnie, że gdy sprzedaję coś na Vinted i proponuję dwie opcje wysyłki (poczta lub kurier), większość osób wybiera pocztę. Dla mnie – jako nadawcy, iść na pocztę to godzina wyjęta z życia. Trzeba paczki ręcznie wypisać, trzeba iść na pocztę, odstać swoje w kolejce (a nieraz przede mną 20 osób!), potem stać przy okienku 10 minut…
Dlaczego wybrać kuriera?
Siadam przy komputerze, elektronicznie wypełniam dane odbiorcy i zamawiam kuriera. No, trzeba wybrać szacowany wymiar paczki, wybrać kuriera, ale to trwa naprawdę chwilkę i jest dużo, dużo wygodniejsze niż wędrówka na pocztę. Drukujemy etykietę (wiem, że niektóre firmy kurierskie mogą wydrukować etykietę za Ciebie), kurier przyjeżdża i odbiera paczkę, a ona idzie w świat. Bez wychodzenia z domu.
To wszystko nie byłoby tak proste gdyby nie strony do nadawania paczek online. Testowałam już kilka, ostatnio na przykład Furgonetka.pl i jest jedną z lepszych i najbardziej intuicyjnych. Rejestracja na takich serwisach jest darmowa, a w przypadku Furgonetki możemy zaoszczędzić jeszcze na samych kosztach każdej przesyłki, np. koszt paczki dhl to nieco ponad 15 złotych, gdzie według cennika jest to 19,90 zł.
Oprócz wspomnianego DHL, zazwyczaj można wybierać spośród wielu różnych firm kurierskich – fajną opcją są Paczkomaty InPost, które są dosyć tanie (bo około 10 złotych) i być może ta opcja zachęci bardziej „klientów”. Wszystkie ceny można sobie sprawdzić podczas nadawania przesyłki, są dostosowane do wielkości paczki itp. No i co jest mega ważne – mamy od razu nr do śledzenia przesyłki, a wysyłając pocztą – trzeba jeszcze przepisywać numer itp. itd.
Zachęcam wszystkich do korzystania z kurierów 🙂 To naprawdę wygodniejszy i pewniejszy sposób dostarczenia paczki!
Jak ekologicznie pakować paczki?
Jako że często wysyłam paczki, a aktualnie staram się być eko, pojawił się problem jak pakować paczki, by ograniczyć zużycie plastiku. Dotychczas pakowałam albo w koperty bąbelkowe, które są trochę bez sensu, bo ciężko je recyklingować albo pakowałam w kurierskie koperty lub owijałam czarnym, foliowym stretchem, czasami jeszcze dodatkowo owijałam folią bąbelkową. Teraz wiem, że to nie jest dobre i już tak nie robię i od jakiegoś czasu paczki wysyłam głównie w tekturowych pudełkach o wymiarach koperty albo w papierowych kopertach bez folii. W przypadku pudełek niestety trzeba użyć taśmy klejącej i papierowa, malarska nie sprawdzi się, łatwo się rozklei, więc jej nie stosuję. Taka taśma foliowa to jednak mniejsze zło niż całkowicie plastikowe opakowania.
Jednak jakiś czas temu trafiłam na taśmy klejące ekologiczne, recyklingowe, po wykorzystaniu wyrzucane razem z pudełkiem. Są równie mocne co taśma klasyczna. Można ją kupić na Allegro od około 5 złotych – wystarczy że wpiszecie „taśma papierowa kraft”.
Innym rozwiązaniem jest zawinięcie paczki w szary papier pakowy (można kupić nawet w Ikei od ok. 3 zł) i skleić klejem z tubki albo własnoręcznie zrobionym (z mąki i wody!). Klej też nie jest w 100% ekologiczny, więc nie jest to idealne rozwiązanie, ale na pewno bardziej przyjazne środowisku.
Korzystaj z tego, co masz w domu!
Pamiętajmy, że zawsze lepiej korzystać z rzeczy z recyklingu – do zapakowania paczki wykorzystaj np. pudełko, w którym paczka do Ciebie przyszła, czy stare pudełka po butach czy przeprowadzce. Do wypchania pudełka możesz użyć starych gazet. Kurierskie przesyłki często są pakowane w koperty bąbelkowe, a potem dopiero w foliową kopertę kurierską, więc tę niewypisaną kopertę możesz użyć do zapakowania swojej przesyłki. Pamiętajmy – małe kroki są zawsze lepsze niż żadne!
photo credits: burst.shopify.com
modnenewsy
Przyznam się, że wcześniej nie zastanawiałam się nad ekologicznym pakowaniem paczek. Fajny pomysł, żeby wykorzystać rzeczy jakie ma się w domu. Tym bardziej, że posiadam u siebie sporo takich rzeczy które się z pewnością nadadzą. Pozdrawiam, zapraszam do siebie i przyznam ciekawy wpis;)
PATRYCJA
HEJ. CZY Z PACZKAMI WYSYŁANYMI W KOPERTACH PAPIEROWYCH BEZ FOLII WSZYSTKO DZIAŁA OK? Chodzi mi czy docierają nienaruszone.
Rzeczy, które nie są potrzebne do życia. Minimalizm i ekologia• Ola Brzeska
[…] Jak pakować ekologicznie paczki? Sprzedaż ubrań w internecie i wysyłka […]