#Recykling #downcycling #upcycling – Jak zamienić stare rzeczy na nowe?

Wraz ze wzrostem świadomości o ochronie środowiska zaczynamy zwracać uwagę na wyrzucane przez nas śmieci. Zaśmiecanie planety i powstałe w związku z tym ogromne wysypiska śmieci to problem nie do pominięcia.

Dlatego czas pomyśleć nad tym, jak możemy wykorzystać stare rzeczy, zamiast ich wyrzucać. Nadaj starym przedmiotom nowe życie – podajemy kilka inspiracji, które możesz wykorzystać już dziś!

Recykling, downcycling i upcycling – co to w ogóle jest

Te pojęcia mogą się nam kojarzyć, ale jakie są ich dokładne definicje? Recykling jest pojęciem szerszym, w którego skład wchodzi downcycling i upcycling. Nie bez powodu są rozróżnione, ponieważ każde z nich oznacza inny sposób przetwarzania odpadów.

Recykling

Jest to przetwarzanie produktu lub tworzywa na coś o tej samej wartości. Czyli wrzucając kartonowe opakowania czy papier do odpowiedniego pojemnika mamy pewność, że zostanie on przetworzony na karton lub papier. Podobnie produktami ze szkła i plastikowymi. Wrzucone do specjalnych koszy zostają potem wysyłane do specjalnych fabryk zajmujących się recyklingiem.

Downcycling

Downcycling ma miejsce, kiedy dany produkt lub tworzywo zostaje przetworzone na coś o niższej wartości. Na przykład, wrzucając do pojemnika na papier gruby, wysokiej jakości karton, w procesie recyklingu nie ma możliwości przetworzenia go na produkt o tej samej jakości. Różne tworzywa mogą być przetwarzane określoną ilość razy. Niektóre butelki plastikowe mogą być przetworzone tylko jeden raz!

Upcycling

Wykorzystując upcycling możemy uzyskać przedmiot o wyższej wartości niż tworzywo, z którego został wykonany. Z upcyclingiem możemy się też spotkać w sztuce, kiedy artysta tworzy dzieło sztuki ze “śmieci”. I najlepsze jest to, że upcycling też możemy wykorzystywać samemu. Butelki z wina wypełnione lampkami jako dekoracja, opony jako donice, meble z palet – opcji jest nieskończenie wiele.

Sprawdź, jakie upcyclingowe projekty możesz zrobić samemu, aby zamienić stary przedmiot na zupełnie nowy!

Planując zakupy i sprawdzając gazetkę Biedronki w PDF, zacznij już myśleć o pomysłach, jak stworzyć przydatne dekoracje do swojego domu: puste słoiki po kawie mogą stać się wazonami, a puste plastikowe butelki mogą zostać przetworzone jako budka dla ptaków lub szklarnia dla twoich roślin!

Dziurawe dżinsy – czas na haft i patchwork!

Dziura na kolanach czy plama z trawy to już nie problem. Na każdej skazie na spodniach (i nie tylko) możesz wyczarować niepowtarzalny haft, który nie tylko pozwoli na pozbycie się dziury, ale także nada ubraniom wyjątkowy charakter.

Na każdą z części garderoby możesz naszyć kawałki kolorowych tkanin różnego rodzaju. Dorzuć jeszcze frędzle i gotowe! Patchwork i haft możesz wykorzystać na prawie każdej tkaninie. Dzięki temu nie musisz się pozbywać się dziurawej pary spodni – poświęć chwilę czasu na naprawę.

Rozbite lustro – nowa dekoracja

Jeśli rozbijesz lusterko, nie wszystko jest stracone! Odłamki możesz przykleić do drewnianego pudełka. Zabezpieczając ostre krawędzie fugą, stworzysz wyjątkową dekorację.

Jeśli masz do dyspozycji duży kawałek lustra, możesz je udekorować w prosty sposób. Wystarczy, że do krawędzi przykleisz gumowe węże i pomalujesz je czarną lub złotą farbą. Nie sposób przejść obojętnie koło tak wyjątkowego lustra!

Europalety – hit każdego DIY

Kto z nas nie widział cudownych mebli zrobionych z europalet? Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać różne meble i półki, dokładnie dopasowane do wymiarów, jakie chcemy osiągnąć. Europalety niezmiennie rosną w popularność. I się nie dziwimy – z odrobiną czasu, chęci i odpowiednich narzędzi jesteśmy w stanie stworzyć jedyny w swoim rodzaju komplet mebli. Pomalowanie palet czy dodanie poduszek uczyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.

Nowe życie przedmiotów w codziennym życiu

Jasne, możemy stworzyć coś nowego ze starych przedmiotów. Jednak takie większe projekty są niezwykle czasochłonne, wymagają odpowiednich materiałów i przygotowania.

Jednak jeśli nie jesteś fanem DIY, też możesz wykorzystać pozornie zużyte produkty drugi raz. Zużyte bawełniane t-shirty wykorzystaj do sprzątania, słoiki i butelki możesz wykorzystać na przechowywanie żywności, a kartonowe opakowania zamiast wyrzucać – użyć jako pojemników do segregowania ubrań w szufladach.

Pamiętaj, że każda zmiana, nawet mała, ma znaczenie!

Zobacz również

Skomentuj