Styl skandynawski – blisko natury i zero waste

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić swoje cztery kąty, tak, by wystrój był eko, minimalistyczny, czerpał z nurtu zero waste, a jednocześnie wnętrze było ładne i przytulne, to zacznij szperać za fotkami zdjęć w stylu skandynawskim. Gwarantuję, że się zakochasz!

Piękne korzenie stylu skandynawskiego

Za prekursora stylu skandynawskiego uważa się szwedzkiego malarza, Carla Larssona oraz jego żonę, Karin. Oboje wychowali się w niezbyt zamożnych rodzinach w Sztokholmie pod koniec XIX wieku. Para doczekała się ósemki dzieci, którym chcieli zapewnić możliwie piękne i bezpieczne dzieciństwo. Z tego powodu wyprowadzili się z Paryża, gdzie Carl usiłował zrobić karierę artysty, na szwedzką wieś, i w starym domu stworzyli warunki do wychowywania pociech w zgodzie z przyrodą.

Parze przyświecała mocna wiara w to, że kontakt z naturą oraz oddanie się sztuce i rzemiosłu to udany przepis na pogodne życie. Urządzili swój dom tak, aby panował w nim sielski klimat, sprzyjający wypoczynkowi.

Nie odbiegał on znacznie od tego, z czym styl skandynawski kojarzy nam się obecnie. Podstawową wystroju były jasne ściany i podłoga z sosnowych desek. Meble miały prostą konstrukcję, a podstawą ich projektu miała być funkcjonalność i wygoda użytkowania. Bardzo ważne było wykorzystanie naturalnych materiałów: drewna, kamienia, lnu, wełny gliny, makram i innych, zarówno w konstrukcji mebli, jak i dodatków. 

Akcesoria także utrzymane były w jasnych, pastelowych kolorach. Większość mebli w domu Larssonów było ich własnego projektu. Wykonywali także dekoracje, a na ścianach wisiały obrazy autorstwa pana domu. Styl ich domu był tak oryginalny i zachwycający, że szybko znalazł licznych naśladowców.  

Ze względu na fakt, że Carl bardzo chętnie malował akwarele z życia swojej rodziny, a wiele z jego prac doczekało się licznych reprodukcji oraz publikacji w prasie, to sporo osób zwróciło uwagę na pogodny, acz oryginalny wystrój domostwa Larssonów. Najważniejszą publikacją była “W domu”, książka zawierająca 24 ryciny autorstwa Carla, która przyniosła mu duży rozgłos i ugruntowała pozycję znanego artysty.

Zamień swój dom w dom Larssonów

Baza kolorystyczna, z jakiej czerpie styl skandynawski, to biel, szarości, beże, pastele. Nie oznacza to jednak, że w nowocześniejszym wydaniu nie można sięgnąć po odważniejsze akcenty. Bardzo ważne we wnętrzu jest światło dziennie, dlatego często osoby urządzające dom w tym stylu rezygnują z firan i zasłon na rzecz dekoracyjnych roletek. 

Aranżując pomieszczenia należy postawić przede wszystkim na wygodę, praktyczność oraz minimalizm. Wnętrza skandynawskie, choć nie są nudne, nigdy nie są przeładowane. Planując wyposażenie warto zadbać o odpowiednią przestrzeń do przechowywania elementów, których nie chcemy umieszczać na widoku.

Bardzo ważne są dodatki z naturalnych materiałów: drewniana podłoga, kamień, wiklina, pledy o grubym splocie z naturalnych materiałów, juta, ceramika – po takie detale warto sięgnąć. Wiele z nich można zrobić samodzielnie – tutaj polecam zajrzeć na Pinterest i wyszukać projektów DIY w stylu skandywaskim. 

A meble? Najprościej udać się do Ikei – ten sklep stoi stylem skandynawskim. Jeśli jednak chcecie wesprzeć lokalnych producentów, obejrzyjcie projekty polskiej firmy Adriana Furniture: https://adrianafurniture.com/19-sofy. Wiele z nich nawiązuje do stylu skandynawskiego właśnie.

Zobacz również

2 Comments

  1. Steel and Loft - drzwi i meble loftowe

    Styl minimalistyczny, do jakiego należy styl skandynawski to wciąż trend w architekturze wnętrz. Jako producenci stalowych drzwi typu loft z naturalnych materiałów uważamy, że wszystko co robimy w życiu powinno być blisko natury i być blisko polityki zero waste. Nasze produkty, także meble, tworzymy z najwyższej jakości materiałów i na lata. Nurt który poruszasz na blogu jest na bardzo bliski. Brawo!

  2. Poster Polytechnic

    Ciekawy wpis. Dlaczego mi się podoba styl skandynawski, ponieważ aranżacje w tym stylu charakteryzują się minimalizmem, naturalnością i prostotą. Kocham:)

Skomentuj