3 ekowyzwania, które możesz podjąć tego lata!

Ekologia nie jest taka straszna, jak się większości wydaje, a nawet jest dużym ułatwieniem dla nas. I to nie tylko chodzi o dbanie o planetę, ale również o ułatwienie naszego życia i zmniejszenia codziennych wydatków. Pamiętajmy, że małe kroczki to duże zmiany! Dlatego też przedstawiamy 4 ekowyzwania, które warto podjąć tego lata.

Kupuj z drugiej ręki

Oprócz tego, że kupno z drugiej ręki na Vinted, Olx, czy w lumpeksach jest ekologiczne to też stało się, uwaga tak, modne! Moda jest niesamowicie zmienna, a obecnie modne są rzeczy vintage, które możemy znaleźć głównie w lumpeksach. Sieciówki starają się nadążyć za obowiązującymi trendami. Jednak nie do końca skutecznie, bo nie są w stanie odtworzyć 1:1 stylu z tamtych lat. Dodatkowo jakość tam pozostawia wiele do życzenia i często takie ubrania wytrzymują nam kilka bądź kilkanaście prań. Za to rzeczy vintage, mają zazwyczaj świetne składy i są w stanie posłużyć nam wiele lat. Jeżeli jednak ubrania vintage nie są w naszym stylu, to i tak każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie np. na Vinted gdzie często wystawiane są ubrania, założone tylko kilka razy, a więc dlaczego mamy przepłacać i kupować nowe.

Wyszukuj rzeczy darmo

Na portalach i stronach internetowych pojawiają się nam zakładki „Oddam za darmo” i tak jest głównie w przypadku Olx. Można tam znaleźć nie tylko ubrania, ale też meble i wiele innych rzeczy. Na Facebooku są również grupy takie jak „Uwaga, śmieciarka jedzie, Warszawa” i to jest prawdziwy skarb, w którym możemy znaleźć dosłownie wszystko. Rzeczy są wystawiany przez właścicieli, ale też przez osoby, które przy śmietnikach znajdują pozostawione np. wózki dziecięce, zabawki, meble itd. Czasami można trafić na perełki takie jak np. porcelanowe kieliszki, które nie ukrywajmy są ponadczasowe, porządne i drogie. Wystarczy dobrze poszukać, a nasze wydatki mogą zmaleć niemalże do 50%.

DIY – zrób to sam

Często nie zdajemy sobie sprawę jak wiele rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami. Na przykład domowe środki czystości. I nie, nie są one wcale gorsze, a nawet o wiele bardziej skuteczne niż te kupne. Wystarczą dwie szklanki wody, pół szklanki octu i dwie łyżeczki soku z cytryny. Dzięki takiemu połączeniu uzyskamy płyn do mycia szyb, luster czy nawet blatu w kuchni. Składniki zawarte w naszym domowym płynie pozwolą nam dokładnie pozbyć się zabrudzeń, jak i zarówno odkazić daną powierzchnię. Jeżeli potrzebujemy płynu do naczyń, tutaj też sobie poradzimy. Do gorącej wody dodajemy łyżeczkę octu, sody, trochę płatków mydlanych i 3 krople olejku, który sam możemy dobrać wedle uznania. Jeżeli nie mamy płatków mydlanych, możemy śmiało zetrzeć na tarce np. szare mydło.

Oprócz środków czystości możemy też zrobić rzeczy do domu. Ze starej skrzynki, warto zrobić piękne pudełko na książki, trzeba ją tylko wyszlifować i pomalować na wybrany przez nas kolor. Często też walają nam się stare opony z auta, które już raczej nie posłużą nam do użytku, z nich warto zrobić koszyk dla mniejszego pieska – wystarczy wyczyścić, wypełnić czymś miękkim i pomalować oponę, tak aby pasowała nam do wnętrza. Zamiast kupować wazon, warto go zrobić z odpowiedniej butelki bądź słoika, który możemy pomalować lub obwiązać ozdobnym sznurkiem przyklejając go do butelki.

Warto też wspomnieć, że jak co roku odbywa się akcja Plastic Free July, która została zainicjowana przez australijską organizację Plastic Free Foundation. Zajmuje się ona między innymi ograniczeniem używania jednorazowego plastiku. Akcja jest globalna, ale my w Polsce też możemy zacząć działać i eliminować plastik z naszego życia. Wszystko oczywiście następuje małymi kroczkami, ale jeśli macie ochotę – zapoznajcie się większą ilością pomysłów na wyzwania, które znajdują się tutaj.

Nie ma na co czekać i czas spróbować podjąć ekowyzwania, które nie wymagają dużego poświęcenia, a są przydatne dla planety, jak i nas! Są również formą spędzania czasu wolnego np. DIY, który pobudzi naszą kreatywność, a może nawet odnajdzie nowe pasje. Do takich wyzwań warto zaangażować dzieci, które podłapią duch eko i będzie on później dla nich naturalny.

Zobacz również

Skomentuj