6 nieoczywistych rzeczy, które możesz zrobić dla planety
Segregacja śmieci, robienie zakupów bez plastiku, rezygnacja z auta. Mam wrażenie, że wszyscy o tym wiedzą i stosują! 🌍 Ale co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety? Podsuwam kilka nieoczywistych pomysłów, które można z dnia na dzień łatwo wdrożyć w życie!
1. Kupuj lokalnie i sezonowo
Kupując lokalnie i sezonowo zmniejszasz swój ślad węglowy. Świeże pomidory czy brzoskwinie zimą są najczęściej sprowadzane z krajów o cieplejszym klimacie. Dlatego lepiej stawiać na nasze rodzime owoce i warzywa oraz wtedy, gdy jest na nie sezon! To samo w przypadku innych produktów – stawiaj na takie, produkowane w Polsce lub Unii Europejskiej. Żywność i inne produkty produkowane w Polsce nie muszą być sprowadzane z daleka, więc ślad węglowy takich produktów jest mniejszy.
2. Wybieraj nieidealne produkty
Każdego roku sklepy wyrzucają blisko 340 tysięcy ton jedzenia. To nie tylko produkty, które są po terminie ważności czy popsute, ale też takie nieidealne – np. krzywe marchewki, pomidory o nieregularnym kształcie. A przecież one też są dobre! Wybieraj więc takie produkty częściej. I nie tylko jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa – śmiało sięgaj też po kukurydzę w zgniecionej puszce czy proszek do prania w pogniecionym kartonie.
3. Pierz ubrania rzadziej
Każde pranie to litry zużytej wody i detergentu, ale też skrócenie życia ubrania! Pierz jak najrzadziej, tylko wtedy kiedy faktycznie jest taka potrzeba. Przykładowo swetry ze 100% wełny naturalnej czy bawełniane jeansy tak naprawdę mogą być prane raz na kilka tygodni – dla odświeżenia możesz wywiesić je np. na dworze. Jeśli już pierzesz – ustawiaj pralkę na jak najniższą temperaturę i wybieraj proszek lub płyn z jak najbardziej naturalnym składem. >>> Sprawdź, jak zrobić płyn do prania w 5 minut z naturalnym składem
4. Przestań korzystać z worków na śmieci
Na składowiskach śmieci już i tak jest zbyt dużo plastikowych odpadów. Zrezygnuj z worków na śmieci! Śmieci wrzucaj bezpośrednio do pojemnika na śmieci, a potem bezpośrednio z niego wyrzucaj odpady do kontenera na śmieci. To oszczędność nie tylko planety, ale też pieniędzy! >>> Czym zastąpić worki na śmieci?
5. Ogranicz spożycie mleka i serów
Hodowla przemysłowa zwierząt to jedna z głównych przyczyn zmiany klimatu. Dlaczego? Przede wszystkim przyczynia się do wycinania lasów (większość lasów deszczowych wycinane jest właśnie pod paszę dla zwierząt gospodarskich). Najmniej ekologiczna jest hodowla bydła. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez mięsa – spróbuj na początek ograniczyć spożycie innych produktów odzwierzęcych, np. mleka, serów, twarogu itd. Ograniczający mają nawet większy pozytywny wpływ niż wegetarianie i weganie razem wzięci – bo jest ich po prostu więcej!
6. Wypisz się z nieotwieranych newsletterów
Na skrzynkach pocztowych naklejamy naklejki “proszę nie wrzucać ulotek”. A co z wirtualnymi skrzynkami? Każda wiadomość w twojej skrzynce mailowej to praca serwerów, które zużywają ogromne ilości prądu. Jedna taka wiadomość to emisja nawet 4g CO2! To niewiele, ale w skali setek maili, których nie otwierasz i w skali całego świata, mogą się zrobić z tego TONY. Zrób porządek w swojej skrzynce mailowej i powypisuj się z newsletterów, których nie otwierasz.
Zdjęcie na okładce: Noah Buscher on Unsplash
Bogusław
Przedstawione są łatwe do wdrożenia pomysły, które każdy z nas może w pełni zrealizować, by przyczynić się do ochrony naszej planety.