5 powodów dlaczego warto zrezygnować z auta w codziennych dojazdach?

Nie ma co ukrywać – transport, a szczególnie samochody osobowe, to jedna z przyczyn zmiany klimatu. Osobówki odpowiadają za 60,7% wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie. Przemieszczanie się więc transportem zbiorowym albo rowerem może być bardziej korzystne dla nas i dla naszej planety. Sprawdźcie dlaczego jeszcze warto ograniczyć jazdę samochodem!

1. Zmniejszasz swój ślad węglowy

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska najbardziej optymalnym środkiem transportu jest… rower albo ruch pieszy! To zerowy ślad węglowy. Warto więc czasami postawić na spacer albo dojazd rowerem. Natomiast komunikacja miejska też wypada całkiem nieźle. Autobus to blisko połowę mniejszy ślad węglowy niż samochód, a pociąg wygeneruje nawet 7 razy mniej dwutlenku węgla niż auto! Przeczytaj, co to jest ślad węglowy.

2. Nie przyczyniasz się do powstawania smogu

Z danych NIK wynika, że w centrach dużych miast, szczególnie w Krakowie i w Warszawie, wpływ zanieczyszczeń z transportu na jakość powietrza jest większy niż wpływ przemysłu i jest szacowany na aż 75%! Co prawda w Polsce za zanieczyszczenia smogiem odpowiadają głównie gospodarstwa domowe, ale jak widać transport drogowy też ma wpływ na nasze powietrze i na nasze zdrowie.

3. Oszczędzasz mnóstwo pieniędzy

Paliwo to ogromny koszt – karta miejska czy bilet miesięczny to spora oszczędność dla portfela. W dodatku jeżdżąc komunikacją miejską czy rowerem, nie musisz też płacić za parking!

Photo by Radek Kilijanek on Unsplash

4. Nie musisz szukać miejsca do zaparkowania

Zastanów się, ile czasu zajmuje ci znalezienie miejsca do zaparkowania w centrum dużego miasta, takiego jak Warszawa? Ten czas można spożytkować dużo lepiej!

5. Więcej się ruszasz

Samochodem ruszasz spod domu i dojeżdżasz do miejsca docelowego praktycznie “pod drzwi”. Zero ruchu. Stawiając na komunikację miejską jednak trzeba dojść kawałek do przystanku albo z przystanku na przystanek. A stawiając na rower czy spacer – tej aktywności fizycznej w ciągu dnia będzie jeszcze więcej!

Zobacz również

Skomentuj