Ocet i jego zastosowanie w domu
Czy wiecie jak wiele zastosowań ma zwykły ocet? A jest to jeden z najtańszych produktów i zawsze dostępnych w praktycznie każdym sklepie. Oprócz wersji do spożycia, ma też wiele zastosowań w domu! W dodatku najczęściej jest sprzedawany w szkle, więc to najbardziej eko rozwiązanie! Możemy więc zrezygnować z przeróżnych eko środków czystości, które kosztują krocie, a postawić na zwykły ocet.
Ocet – właściwości i rodzaje
Najpopularniejszy ocet jaki spotkamy w sklepach to ocet spirytusowy. Oprócz niego, do popularnych rodzajów octu należy też ocet jabłkowy, winny czy ryżowy. Te już częściej stosowane są w kuchni, bo nie są tak intensywne jak ocet spirytusowy i można je stosować bezpośrednio doustnie. Stosuje się je jako dodatek do potraw, ale też do innych celów. Jabłkowy sprawdzi się nawet na odchudzanie czy jako płukanka do włosów!
Ocet spirytusowy jest natomiast najtańszy i najbardziej uniwersalny. Sprawdzi się do kulinarnych wariacji, ale też do codziennego stosowania w naszym domu. Ocet ten ma właściwości nabłyszczające, odkamieniające, a także niweluje nieprzyjemne zapachy. Już znając jego funkcje, możemy wymyślić masę zastosowań w pracach domowych!
Odkamieniacz
Ocet to naturalny odkamieniacz. Świetnie sprawdzi się do odkamieniania toalety czy czajnika. Toaletę wystarczy zalać octem na około godzinę, a następnie umyć – kamień schodzi bez problemu! Czajnik elektryczny czy tradycyjny również po jakimś czasie zachodzi kamieniem, ze względu na twardą wodę. Możemy więc zalać go roztworem wody i octu 1:1, a następnie zagotować i dokładnie wypłukać.
Płyn do płukania prania
Ocet to naturalny zmiękczacz do ubrań. Wystarczy dodać do prania, do przegródki na płyn do płukania, odrobinę octu oraz kilka kropel ulubionego olejku zapachowego. Po wypraniu oraz wyschnięciu ubrania nie będą miały zapachu octu, nawet jeśli nie użyjemy żadnego olejku!
Możemy też w prosty sposób przygotować domowy płyn do płukania. Należy zmieszać wodę z octem w proporcjach 1:1, dodać kilka kropelek olejku eterycznego oraz odrobinę nieużywanej odżywki dla dodatkowego zmiękczenia. Gotowy płyn możemy dodawać do każdego prania. Zobacz jak zrobić płyn do prania w 5 minut.
Do dezynfekcji pralki
Jeśli jesteśmy przy praniu to warto też przypomnieć tutaj funkcję odkamieniającą octu – dzięki stosowaniu octu przy praniu możemy uniknąć kamienia w pralce. Możemy również zastosować autoczyszczenie pralki (min. 95 stopni) i dodać octu do szufladki na płyn. Pralka po takim procesie będzie zdezynfekowana.
Odplamiacz
Ocet ma także właściwości odplamiające. Wystarczy spryskać plamy octem albo natrzeć je np. gąbeczką i zostawić na kilkanaście minut. Później wystarczy uprać ubranie w pralce.
Octowanie wełny
Warto robić kurację octową swoim wełnianym ubraniom. Dzięki temu wełna nie będzie tak szybko blaknąć. Dobrze też jest zdezynfekować wełnę octem, jeśli ubranie jest z drugiej ręki, a szczególnie – z lumpeksu. Pozbędziemy się wszelkich bakterii.
Jak to zrobić? Wystarczy namoczyć ubranie w wodzie z octem w proporcjach 2:1 i zostawić na około godzinę. Następnie należy dokładnie wypłukać ubranie i uprać zwykłym proszkiem.
Uniwersalny środek do sprzątania
Świetnym sposobem na uzyskanie takiego środku czystości jest zalanie octem skórek pomarańczy czy cytryny. Po 2-3 tygodniach zmieszać z wodą 1:1 i używać do czyszczenia przeróżnych powierzchni w domu. Oprócz dobrych właściwości octu – cytrusy są naturalnym środkiem odkażającym i dobrze sobie radzą z np. tłuszczem.
Nabłyszczacz do zmywarki
Ocet sprawdzi się też świetnie jako nabłyszczacz do zmywarki. Wystarczy dodać odrobinę do przegródki na nabłyszczacz, a naczynia będą się pięknie błyszczały. Można dodać też kilka kropelek olejku zapachowego.
Do mycia okien
Ocet sprawi, że nie tylko szkło w zmywarce będzie się błyszczało. Świetnie też zastąpi nam płyn do mycia okien – sprawdzi się do mycia szyb i luster w naszym domu.
Na szkodniki w szafkach kuchennych
Wszelkie robaczki w szafkach kuchennych nie lubią intensywnych zapachów. Ocet do takich należy. Po dokładnym umyciu szafek, pozbyciu się żywności, w której mogły zalęgnąć się np. mole – należy dodatkowo umyć szafki octem. Dla pewności można też umieścić w szafkach kieliszek czy spodek z octem, który skutecznie odstraszy niechciane owady.
Na kleszcze i wszy
Okazuje się, że również kleszcze i wszy nie cierpią zapachu octu. Stosowanie octu odstrasza kleszcze i zmniejsza ryzyko ugryzienia przez niego. Wystarczy spryskać się octem przy użyciu buteleczki z atomizerem.
Podobnie ze wszami. By pozbyć się pasożytów z głowy, należy nasmarować ją octem i zostawić na około godzinę. Następnie dokładnie umyć i wyczesać włosy.
Na kocie zapachy
Na wiosnę do mojego ogródka schodziły się bezpańskie koty, które znaczyły swój teren. Wystarczyło wieczorem spsikać taras octem, by przestały – koty nie lubią tak intensywnych zapachów więc ocet skutecznie je odstraszył. Ocet świetnie też niweluje kocie zapachy.
Do sprzątania lodówki
Jak już wyżej wspomniałam – ocet świetnie niweluje wszelkie zapachy. Również sprawdzi się podczas czyszczenia lodówki. Gwarantuję, że nieprzyjemne zapachy w końcu znikną!
Do mycia desek do krojenia
Jest to naturalny środek do czyszczenia drewnianych desek do krojenia. Szczególnie takich, na których kroiliśmy mięso oraz ryby. Skutecznie zneutralizuje ich zapach i zadziała antybakteryjnie.
A więc jak widać ocet ma masę zastosowań. Chętnie też poznam Wasze sposoby na ocet!
Na koniec dodam tylko – nie bójmy się też zapachu octu. Szybko wietrzeje, a zawsze można ulepszyć jego zapach olejkami eterycznymi, które można kupić też za kilka złotych w szklanych buteleczkach!
Agnieszka
Cześć Kochana! Ja dopiero od niedawna przekonuje się do octu. Wcześniej nie mogłam znieść jego zapachu przy sprzątaniu. Teraz dodaje kilka kropel olejku zapachowego i jest lepiej 😉
MeskiBlog
No i oczywiście ocet jabłkowy jako świetnie narzędzie do „naprawy żołądka” a dokładnie odpowiedniego zakwaszenia:) Polecam:)