Czym zastąpić mokre chusteczki w podróży?

Mokre, nawilżane chusteczki mogą okazać się zbawieniem na wyjeździe, szczególnie pod namiot, gdzie nie mamy możliwości umycia się codziennie. Niestety nie jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie i nawet używanie sporadyczne może zaszkodzić środowisku.

Szkodliwe działanie chusteczek
nawilżanych

Nawilżane chusteczki co prawda pozostawiają uczucie czystości, ale ich dalsze losy, już po użyciu, są dalekie od samej czystości. Chusteczki odświeżające oprócz tego, że pakowane są w plastik, często zawierają też włókna z tworzyw sztucznych. Są też odporne na rozrywanie przez co nie rozpuszczają się w wodzie. Jest to produkt, który morze często wyrzuca na brzeg, ponieważ większość ludzi wyrzuca je do toalety 🙁 Ponadto, przykładowo w Wielkiej Brytanii chusteczki nawilżane odpowiadają za aż 93% problemów z kanalizacją, bo zbierają „góry tłuszczu”, które skutecznie zatykają rury. To skutkuje też zablokowanymi pompami i generowaniem miliardowych kosztów.

Proste rozwiązania

W upały zawsze mamy lub powinniśmy mieć z sobą butelkę wody. Kiedy ręcę ubrudzą się po zjedzeniu soczystej nektarynki albo arbuza, wystarczy obmyć je wodą z butelki. Można też spróbować nawilżyć delikatnie chusteczkę higieniczną wodą i w taki sposób się przemyć.

Dobrze jest też mieć z sobą żel antybakteryjny, którym można bardzo precyzyjnie wyczyścić swoje dłonie.

Co z higieną intymną?

Te sposoby mogą nie sprawdzić się jeśli chcemy zadbać o swoją higienę intymną. Nawilżanie papieru toaletowego wodą też może nie być skuteczne, bo taki papier szybko nasiąka, strzępi się i zwija. Dlatego jest idealne rozwiązanie od marki Ringana w postaci pielęgnującej pianki czyszczącej, która zmienia każdy papier toaletowy w papier nawilżany.

Pianka myjąca FRESH stay fresh przemienia każdy papier toaletowy w papier nawilżany nie obciążając przy tym środowiska. Nakładamy ją na suchy papier toaletowy – wystarczy nawet jedno naciśnięcie pompki! Produkt dodatkowo działa nawilżająco oraz chłodzi i łagodzi podrażnienia.

Według mnie taka pianka może być rewolucyjym rozwiązaniem z odpowiednią równowagą dla środowiska. Pianka sprawdza się u mnie zarówno w ekstremalnych warunkach (np. festiwale muzyczne pod namiotem) jak i w domu, gdzie zajmuje miejsce tuż obok papieru toaletowego.

Chusteczki nawilżane dla dzieci

Oczywiście jeśli chodzi o przewijanie dzieci np. na spacerze to rzeczywiście może być problem z rezygnacji z mokrych chusteczek. Te rozwiązanie może nie być odpowiednie dla maluchów. Jest natomiast wiele marek, które oferują nam ekologiczne, biodegradowalne chusteczki, które będą trochę bardziej przyjazne środowisku. Pamiętajmy też, by nie oszaleć i używać oszczędnie, z głową, takiego produktu.

A Wy czego używacie zamiast chusteczek nawilżanych?

Zobacz również

3 Comments

 1. Agnieszka Sennik

  Mam taki żel! Bardzo wydajny, a nawet zajmuje mniej miejsca niż niejedno opakowanie mokrych chusteczek.

 2. Aneta

  Gdzie można zakupić taką piankę poza Internetem? 🙂

  1. Ola

   akurat od Ringany można aktualnie tylko przez internet 🙁

Skomentuj