Dlaczego przemysł futrzarski szkodzi nam wszystkim?
Futra naturalne to już przeżytek. Polacy są gotowi, by z nich zrezygnować. I wcale to nie dziwi, biorąc pod uwagę ile szkód przynosi – zwierzętom, środowisku naturalnego i nam samym.
Dlaczego kupowanie i produkcja futer jest nieetyczna?
Pozwólcie, że przestawię owe argumenty w punktach:
- Co roku na futra zabijamy ok. 100 milionów zwierząt
- zwierzęta, które przebywają na fermie cierpią na liczne choroby, a ich leczenie jest nieopłacalne
- zwierzęta futerkowe nie są udomowione tak jak zwierzęta gospodarskie, a więc cierpią bardziej i odczuwają większy stres
- zwierzęta żyją w ciasnych klatkach w słabych warunkach sanitarnych, nierzadko też wokół rozkładających się zwłok osobników swojego gatunku
- aby wyprodukować 1 kg futra z norek trzeba zabić 11 zwierząt!!!
Hodowla zwierząt na futra szkodzi też naszej planecie
Wycieki z ferm zanieczyszczają glebę, a co za tym idzie – wodę pitną. Zanieczyszczenia powodują też obumieranie drzew i roślin w lasach sąsiadujących z fermami. W dodatku, uciekające z ferm zwierzęta stanowią niebezpieczeństwo dla wielu gatunków ptaków oraz innych zwierząt. To potworne zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Co ważne, produkcja futra z norek to 5 razy większy ślad węglowy niż futra sztucznego. Już nie wspominając o tym, że mieszkańcy okolicznych ferm mówią odorze, plagach much, a nawet hałasie uniemożliwiającym normalne życie…
Futra nie mają przyszłości
Aż 72,9% Polaków uważa, że firmy odzieżowe powinny odchodzić od wykorzystywania futer zwierzęcych. A prawie 70% osób nie zdecydowałoby się na zakup danego elementu odzieży, gdyby dowiedziały się, że zawiera ona elementy futra zwierzęcego. Większość europejskich krajów wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra, a już ponad 1500 sklepów i projektantów mody zadeklarowało, że zrezygnuje z wykorzystywania futra naturalnego w swoich produktach i dołączyło do akcji Sklepy wolne od futer (Fur Free Reatiler). Wśród nich są również polskie marki takie jak CCC, Bytom, Wólczanka, Reserved, Kazar czy Gino Rossi! Tak że nie ma wątpliwości – futra naturalne nie mają przyszłości.
Nie żyjemy w tak zimnym klimacie, że musimy używać futer naturalnych. Są one jedynie wizualnym dodatkiem naszego stroju. Czy jest to warte cierpienia zwierząt i zanieczyszczenia środowiska? Futra sztuczne są równie efektowne i choć można dyskutować na temat ich ekologiczności i etyczności – w moim odczuciu są lepszym rozwiązaniem. Są też badania udowadniające, że te sztuczne mimo wszystko mają mniejszy ślad środowiskowy niż naturalne.
Co możemy zrobić z problemem futer?
Nie kupujmy nowych futer naturalnych. Pełno dostępnych jest w second handach. Przed zakupem ubrania w pierwszym obiegu, warto sprawdzać skład kupowanych ubrań, czy nie ma np. elementów futrzanych – nie nakręcajmy na nie popytu. Na swoich social mediach komunikujmy markom, że nie chcemy kupować ubrań z futer naturalnych. No i co najważniejsze – wspierajmy organizacje prozwierzęce takie jak Otwarte Klatki, Viva czy Compassion, które walczą o to, by wprowadzono zakaz hodowli zwierząt na futra.
Źródła:
- https://www.otwarteklatki.pl/blog/kto-jest-pionierem-a-kto-wciaz-zwleka-co-sie-dzieje-z-zakazem-hodowli-zwierzat-na-futra-w-europie:
- https://publicystyka.ngo.pl/to-jedno-wielkie-okrucienstwo-kiedy-polska-zakaze-ferm-futerkowych
- Raport „Cena Futra”, Otwarte Klatki, 2012
- https://www.otwarteklatki.pl/blog/czy-polacy-kupuja-futra-naturalne-wyniki-najnowszego-badania-opinii-spolecznej
- https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-09-17/na-swiecie-zabija-sie-rocznie-ok-100-mln-zwierzat-futerkowych-polowe-w-jednym-kraju/
- https://www.fortini.pl/futro-naturalne-vs-futro-sztuczne/
- https://noizz.pl/zwierzeta/jak-pomoc-zwierzetom-hodowanym-na-futra/x6f8s9v
Skomentuj