Ekologiczne gry planszowe bez plastiku

Dla fana ekologii kupowanie gier planszowych może być bardzo bolesne. Większość z nich ma bardzo dużo plastiku, często niepotrzebnego. Są natomiast gry drewniane, gry które nie mają ani grama plastiku w swoim opakowaniu… Można też nie mieć planszówki, ale w nią grać! We wpisie znajdziecie propozycje gier planszowych, które są przyjazne dla środowiska oraz ekologiczne sposoby na granie w planszówki!

Pożyczanie zamiast kupowania

Branża gier planszowych generalnie nie należy do najbardziej ekologicznych, ale cieszy fakt, że coraz częściej producenci decydują się na ograniczenie plastiku w swoich planszówkach. Nie ma ich wiele, ale na pewno lepiej wybrać taki produkt niż ten, w którym będzie masa plastiku. Wiadomo – najbardziej ekologiczne będzie pożyczenie od kogoś gry, można też często wypożyczyć z biblioteki miejskiej, w normalnych czasach – również w barach i pubach gier jest pod dostatkiem. Ale dla maniaków planszówek, którzy grają naprawdę często, wybór fajnej, ekologicznej gry planszowej może być niezłym rozwiązaniem.

Używane gry planszowe

Warto też szukać używanych gier na grupach osiedlowych na Facebooku albo na portalach typu OLX – można tam znaleźć używane gry w super stanie, a za sporo niższą cenę. Zdradzę Wam, że ja też często znajduję gry przy śmietniku – i to całkiem kompletne, czyste, gotowe do grania!

Gry online

Pamiętajcie też, że w wiele gier możecie zagrać online, co jest super w obecnych czasach, kiedy nie możemy spotkać się ze znajomymi. W chińczyka czy scrabble możecie zagrać na Kurniku, a w szachy – na chess.com! Sprawdźcie – może ta opcja się Wam spodoba!

Jeżeli natomiast szukacie czegoś ekologicznego – sporo takich gier znajdziecie na Ceneo (i nie tylko planszowe!), a poniżej przygotowałam Wam też moje propozycje!

Super farmer – edycja karciana

Grę Super Farmer na pewno każdy dobrze zna! Gra cieszyła kiedy zdobywaliśmy coraz więcej królików i frustrowała kiedy naszą farmę odwiedzał lis albo wilk. Teraz firma Granna wypuściła nowe edycje tej popularnej gierki i możemy wybrać np. taką, gdzie niektóre zwierzątka są w formie pionków. Niestety generuje to dodatkowy plastik i choć mamy też opcję nieco droższą z drewnianymi figurkami – to i tak kostki są plastikowe.

Ja natomiast trafiłam na nieco inną wersję gry planszowej Super Farmer – edycję karcianą. Całość została oczywiście opakowana folią, żeby nic się nie wysypało, nie zgubiło, ale to jest raczej logiczne. Natomiast zachwyciło mnie to, co znalazłam w środku. Drewniane pionki zapakowane są w mały papierowy woreczek, a karty owinięte są papierową owijką zamiast zapakowane dodatkowo w folię. Tak naprawdę w środku nie znajdziemy dodatkowego plastiku, co naprawdę bardzo cieszy. Gra zasadami różni się nieco od klasycznego Farmera, ale wydaje mi się to być super rozwiązaniem dla osób, które znają tę standardową grę, ale oczekują czegoś nowego. Możecie znaleźć ją np. tutaj.

Quizy

Gry karciane, quizowe zazwyczaj również nie zawierają dodatkowego plastiku. Zazwyczaj zapakowane w tekturowe pudełko z papierowymi kartami, więc odpady są zredukowane do minimum. Ja mogę polecić na pewno quiz The Greatest Hits, który spodoba się każdemu fanowi muzyki rockowej. W tej serii znajdziecie też różne podobne gry w tym stylu!

Kolejka

„Kolejka” to polska gra, w której przenosimy się do czasów PRL-u. Dzięki temu został utrzymany trochę taki peerelowski styl gry i nie zawiera ona plastiku. Plansze są tekturowe, niepowlekane niczym także ewentualnie w przyszłości nadają się do recyklingu i nie zanieczyszczą naszej planety. Każdy z zawodników ma do dyspozycji drewniane pionki. Karty z listami zakupów, towarami – są papierowe. Jedynie w środku przegródki są plastikowe. Ja akurat kupiłam tę grę używaną, więc nie wiem jak była oryginalnie zapakowana. Cieszy jednak fakt, że przynajmniej elementy samej gry nie są plastikowe. Jedyny minus jest taki, że w zestawie jest chyba 5 instrukcji, każda w innym języku, więc w zasadzie niepotrzebny element.

Jenga i gry podobne

Jengę na pewno każdy z Was zna. Te klasyczne drewniane deseczki to chyba jedna z pierwszych „eko” gier, jakie poznałam! Bardzo proste zasady, więc idealna na spotkanie z przyjaciółmi, jako uzupełnienie towarzyskich spotkań. Nie ma tu żadnych dodatkowych plastikowych elementów – drewniane klocki są po prostu zapakowane w tekturowe pudełko.

Oprócz klasycznej wersji gry Jenga, mamy też do dyspozycji różne urozmaicone opcje. Przykładowo jedną z nich jest wieża imprezowa, gdzie na każdym z klocków znajdziemy zabawne zadanie, które uczestnik musi wykonać.

Klasyczne gry w wersji drewnianej

Na szczęście producenci oferują nam również drewniane wersje klasycznych gier typu chińczyk czy statki albo domino. Jest tego naprawdę sporo i jest to świetna alternatywa dla plastikowych wersji. W dodatku taka gra jest idealna w podróż, bo łatwo ją spakować i zabrać na wyjazd. Wystarczy, że wpiszecie w Google czy na Ceneo „drewniana gra planszowa” i wyskoczy Wam naprawdę sporo propozycji.

Szachy

Za sprawą serialu „Gambit Królowej” szachy stały się niesamowicie popularne. Sama nabrałam chęci nauczenia się w końcu gry w szachy! W domu rodzinnym mieliśmy takie piękne drewniane szachy i cieszy mnie fakt, że nadal można kupić podobne. W swojej planszy mają od razu schowek na pionki, także nie wymagają dodatkowo żadnego opakowania, zajmują też dzięki temu znacznie mniej miejsca. Pionki i plansza zazwyczaj jest lakierowana, żeby się nie zniszczyła, ale dzięki temu szachy posłużą na długo i można je spokojnie nazwać grą ponadczasową, która nigdy się nie znudzi.

Dajcie znać, jakie gry jeszcze byście tu dorzucili! Ja oczywiście nie grałam we wszystkie gry świata także nie wiem – może coś ominęłam? Fajnie byłoby dowiedzieć się więcej na temat ekologicznych rozwiązań producentów gier planszowych!

Zobacz również

3 Comments

  1. Ewa

    Bardzo fajne gry, dzieci powinny wiedzieć że nie wszystko jest zrobione z tworzywa sztucznego.

  2. Pomysły na spędzenie Walentynek w domu • Ola Brzeska

    […] atrakcje, dlatego super pomysłem na spędzenie czasu są planszówki. Ostatnio pisałam Wam o ekologicznych grach planszowych, więc może coś z tej listy Was zainspiruje. Pamiętajcie też, że możecie grę pożyczyć od […]

  3. Jaki prezent w duchu eko dla dziecka? • Ekoalternatywa

    […] eko. Bo jak wiadomo, najlepiej wchodzi wiedza wchodzi przez zabawę! Na pewno warto, żeby gra była bez plastiku, bez zbędnej folii, z papierowymi lub drewnianymi elementami. Ale co najważniejsze – żeby niosła ze sobą jakiś ważny eko […]

Skomentuj