Czy Halloween może być eco-friendly? Jak obchodzić Halloween w duchu less waste?

autumn decoration fall field

Halloween to jedno z najbardziej klimatycznych świąt w roku. Moda na jego obchodzenie przyszła do nas z Zachodu, choć tak naprawdę jest nam ono bardzo dobrze znane, bo dawni Słowianie obchodzili jego odpowiednik czyli Dziady. U nas większą popularnością cieszy się dzień Wszystkich Świętych, który obchodzony jest 1 listopada. Halloween wiąże się z przebierankami, wydrążaniem dyń, zbieraniem cukierków oraz dekorowaniem domów. Ale jaki jest jego koszt środowiskowy?

Kostiumy, które rozkładać się będą nawet 200 lat

Nie od dziś wiadomo, że przemysł modowy szkodzi planecie. Około 60% odzieży zostaje wyrzucona w ciągu roku od zakupu! To dlatego, że szybko wychodzą z mody albo są wykonane ze słabej jakości materiałów, a więc szybko się niszczą. Warto też wspomnieć, że branża modowa to również ogromne emisje gazów cieplarnianych – przemysł tekstylny jest odpowiedzialny za emisję dwutlenku węgla większą niż loty międzynarodowe i żegluga morska razem.

Podobnie jest z kostiumami na Halloween. Szacuje się, że około 83% kostiumów halloweenowych wykonanych jest z poliestru. Taki strój będzie rozkładał się nawet 200 lat! Warto też wspomnieć, że jedynie 12% produkowanych co roku tekstyliów jest poddawanych recyklingowi. Lepiej więc wypożyczyć kostium, wykonać z tego, co mamy w domu albo kupić z drugiej ręki, np. na Vinted albo w lumpeksach.

Halloween to tony zmarnowanego jedzenia

Jedną z halloweenowych tradycji jest wydrążanie i wycinanie dyń, które służą jako dekoracja. W środku umieszcza się świeczkę, dzięki czemu dynia wygląda efektowniej. Niestety często ubrudzone woskiem dynie nie nadają się do spożycia. A nawet jeśli się nadają – i tak je wyrzucamy. Co roku wyrzucanych jest prawie 600 000 ton dyń! Ludzie wprost przyznają się, że kupują dynie tylko po to, by pełniły funkcje dekoracyjne. Badania wykazały, że 60% ankietowanych Brytyjczyków wyrzuca wydrążone dynie zamiast je spożyć. Warto też wspomnieć, że podczas wydrążania pozbywamy się miąższu, który też jest jadalny!

Jakie jest rozwiązanie? Żeby uniknąć ubrudzenia woskiem w środku wydrążonej dyni można umieścić np. lampki choinkowe. Miąższ dyni śmiało można wykorzystać jako dodatek do ciasta albo dodać do zupy. W Polsce marnuje się ponad 5 milionów ton jedzenia rocznie – nie przyczyniajmy się do tego, by marnowano jeszcze więcej.

Halloweenowa domówka to często stosy jednorazowych talerzyków

Naukowcy z University of California obliczyli, że w 2015 roku plastik wygenerował aż 1,8 miliarda ton CO2! Warto więc eliminować plastik ze swojego życia. Szczególnie ten jednorazowy jest dla nas bardzo szkodliwy. Szacuje się, że do 2050 będzie więcej plastiku w oceanach niż ryb, a do samego Oceanu Atlantyckiego co roku trafia 200 milionów ton plastiku! Nie przyczyniajmy się do tego kupując jednorazową zastawę. Zamiast tego można przecież użyć zwykłych talerzy i sztućców, mimo, że trzeba potem je umyć, to i tak jest to bardziej ekologiczne niż jednorazówki. Możesz też poprosić gości, by każdy przyniósł swoje sztućce czy kubeczek, który potem zabierze ze sobą do domu.

Halloween w duchu less waste – co możesz zrobić?

  • strój z drugiej ręki
  • naturalne dekoracje z dyni, jesiennych liści, kasztanów, możemy też użyć dużych świec, które znajdziemy w domu
  • zamiast kupowania cukierków dla dzieciaków chodzących po domach można samemu przygotować słodkości, np. ciasteczka. Można też kupić duże opakowania słodyczy typu M&Ms, draże czy landrynki i poprzesypywać je do słoiczków z odzysku
  • wielorazowa zastawa zamiast jednorazówek
  • wegańskie przekąski na imprezie halloweenowej sprawdź dlaczego dieta wegańska jest dobra dla planety
  • dekoracje DIY z materiałów, które masz w domu np. kolorowych papierów
  • lampki choinkowe jako dodatkowa dekoracja zamiast kupowanie specjalnie nowych

Daj znać w komentarzu, jakie masz jeszcze pomysły!

Podobają Ci się moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródła:

  • https://www.wastemanaged.co.uk/halloween-waste/
  • https://sukces.rp.pl/styl/art17713781-jaki-jest-ekologiczny-koszt-produkcji-t-shirta-teraz-wiemy
  • https://instagram.com/p/CN9iuDbs_HQ
  • Raport Ellen Macarthur Foundation
  • https://sweetishhill.com/how-many-pumpkins-end-up-in-landfills/
  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C33690%2Cslad-weglowy-plastiku.html
  • https://swiatoze.pl/do-2050-roku-w-oceanach-moze-byc-wiecej-plastiku-niz-ryb/
  • https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ogromne-zanieczyszczenie-atlantyku-nowe-ustalenia-naukowcow/4z89mjp

Zobacz również

Skomentuj