5 powodów, dlaczego warto korzystać z kosmetyków w kostce

Podążając za trendem ekologii w społeczeństwie, marki coraz częściej decydują się na bardziej ekologiczne opakowania swoich produktów albo wprowadzanie wariantów w kostce. Cieszy mnie to bardzo, bo to znak, że wybory konsumentów na przestrzeni ostatnich paru latu mają znaczenie! Możemy już kupić nie tylko zwykłe mydło w kostce, ale też szampon, odżywkę, mydło do golenia czy nawet dezodorant w kostce! W dodatku dostępne są już nie tylko w specjalistycznych drogeriach eko, ale też w zwykłych drogeriach i supermarketach. Okazuje się też, że kosmetyki są nie tylko ekologicznych, ale też całkowicie się sprawdzają, a często też mają bardzo dobry skład. Zobaczcie 5 powodów, dla których warto korzystać z kosmetyków w kostce.

1. Są zapakowane bez plastiku

Kupując klasyczny szampon czy dezodorant otrzymujemy produkt zapakowany w plastik albo inne tworzywa sztuczne, niektóre bardzo trudne do przetworzenia i poddania recyklingowi. Generujemy dodatkowe, niepotrzebne odpady. Kosmetyki w kostce natomiast zapakowane są zazwyczaj w papier albo cienką tekturkę. A więc mamy łatwo biodegradowalne opakowanie, które zajmuje na śmietniku niedużo miejsca. Zwróćcie jednak uwagę, by wybierać taki produkt, by opakowanie było jednomateriałowe – np. żeby w tekturowym opakowaniu nie było plastikowego okienka.

2. Zajmują mniej miejsca

Pożegnajcie się z rzędem plastikowych butelek na przywannowej półeczce. Na kosmetyki w kostce potrzebujesz tylko podstawki, na której spokojnie zmieszczą się wszystkie kostki. Można też trzymać je w specjalnej konopnej kieszonce, takiej jak np. tutaj, która posłuży nam też do mycia i peelingowania ciała. Sprawdzą się też idealnie w podróży – zamiast ogromnej kosmetyczki, wystarczy np. niewielki, nieużywany lunchbox, gdzie umieścicie wszystkie kosmetyki.

3. Zabierzesz je w bagażu podręcznym na pokład samolotu

Jak już jesteśmy w temacie podróży to nie zapominajmy o wygodzie podczas podróży samolotem! Aktualnie większość linii lotniczych zakazuje wnoszenia na pokład samolotu (czyli w bagażu podręcznym) płynów powyżej 100 ml. W dodatku możemy ich zabrać ze sobą określoną ilość. Duże kosmetyki musimy więc umieścić w bagażu rejestrowanym albo przelać kosmetyki w mniejszych opakowaniach, które mogą nie wystarczyć na cały wyjazd. Te wszystkie obostrzenia nie dotyczą natomiast kosmetyków w kostce – możemy więc ich zabrać dowolną ilość, bo nie są płynem.

4. Kosmetyki w kostce z naturalnym składem

Producenci wypuszczając na rynek kosmetyki w kostce, wiedzą, że kierują je do osób zainteresowanych ratowaniem naszej planety. Zazwyczaj więc skład kosmetyku jest naturalny i znacznie lepszy niż niektóre kosmetyki w płynie. Oczywiście nie wszystkie – zanim kupicie szampon czy dezodorant w kostce, sprawdźcie dokładnie ich skład. Na przykład na cosmetip.pl albo lupakosmetyczna.pl możecie wyszukać konkretny produkt albo wkleić jego skład i dowiedzieć się, czy jest on naturalny.

5. Są bardzo wydajne

Kostka mydła to koszt ok. 3 złote, a szampon w kostce możemy już kupić nawet za 10 złotych. Wszystkie kosmetyki w kostce są zdecydowanie bardziej wydajne niż produkty w płynie. Nawet jeżeli wydamy na nie nieco więcej, to gwarantuję Wam, że wystarczą na znacznie dłużej niż standardowe kosmetyki. Szczególnie zdradzieckie są te z pompką, które często wydają nam zbyt dużo kosmetyku. Z tymi w kostce nie mamy tego problemu – namydlamy dłonie na tyle, ile potrzebujemy i nawet nie zauważamy, że cokolwiek ubyło.

Gdzie kupić kosmetyki w kostce?

 • Rossmann duży wybór szamponów, odżywek, dezodorantów w kostce, widziałam też mydło do golenia
 • Hebe – mydła i szampony w kostce
 • Superpharm – szampony w kostce, mydła w kostce
 • Lidl – szampony w kostce, mydła w kostce
 • Drogeria Natura – szampony w kostce, mydła w kostce
 • Sephora – szampony w kostce
 • Yves Rocher – szampony w kostce
 • Malowana Lala – Metro Świętokrzyska, Warszawa – szampony i odżywki w kostce
 • sklep BIOrę, Poznań
 • Wielorazowka.pl – szampony, dezodoranty, odżywki, mydła do golenia w kostce. Można odbierać osobiście w Poznaniu. Z kodem ekoalternatywa macie 10% zniżki
 • Ekonaturalnie.pl – szampony i odżywki w kostce. Z kodem olabrzeska 10% zniżki
 • Nowaste.pl – szampony, odżywki, dezodoranty w kostce, a nawet mydło do mycia naczyń. Z kodem olabrzeska-10 macie 10% zniżki

Dajcie znać, z jakich produktów w kostce Wy korzystacie! Chętnie też uzupełnię listę sklepów we wpisie – będę wdzięczna za podpowiedzi w komentarzach!

Podobają Ci się moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz również

2 Comments

 1. Ekologiczne wyzwania na Plastic Free July • Ola Brzeska

  […] Więcej o zaletach kosmetyków w kostce znajdziesz tutaj. […]

Skomentuj