Książki o tematyce zero waste, które warto przeczytać na start!

Jeżeli robicie pierwsze kroki w stronę ekologicznego trybu życia – warto sięgnąć po jakąś ciekawą literaturę na start. Niejedna taka książka na pewno zainspiruje i zachęci do wprowadzania ekologicznych nawyków do swojego życia. Książki o tematyce zero waste to również świetny pomysł na prezent. Sprawdźcie kilka propozycji, które będą odpowiednie dla początkującego zero wastera albo początkującej zero wasterki!

Być eko i czytać książki

Wiadomo, że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są e-booki, które nie generują żadnych odpadów i są tańsze. Ja osobiście na książkach w elektronicznym wydaniu nie mogę się skupić, źle mi się je czyta i zdecydowanie wolę takie fizyczne, papierowe wersje. Bardzo dużo książek, również nowości, jest dostępnych w bibliotekach publicznych, więc to też jest jakaś eko opcja, z której chętnie korzystam.

Jeżeli już kupuję książkę – często po przeczytaniu puszczam ją dalej w świat – sprzedaję albo oddaje bliskim w prezencie. Świetne są też takie mini biblioteczki, w niektórych miejscowościach, gdzie można zostawić starą książkę i wziąć jakąś inną na wymianę.

Wiele ciekawych książek o tej tematyce możecie zamówić np. w księgarni internetowej Inverso, gdzie mają naprawdę spory wybór książek o zero waste. W zasadzie znajdziecie tam wszystkie polecane, o których słyszałam. Cieszy mnie też fakt, że te książki związane z ekologią, są często produkowane tak, by jak najmniej obciążyć środowisko. Zazwyczaj są klejone naturalnym klejem i mają niepowlekaną okładkę, także łatwo je potem poddać recyklingowi. Ale mam nadzieję, że tak się nie stanie – że książka jak najdłużej Wam posłuży, że zawsze będziecie mogli po nią sięgnąć, a jak już będziecie znać ją na pamięć – przekażecie dalej, w jakieś dobre ręce.

„Jak zerwać z plastikiem” – Will McCallum

Jak zerwać z plastikiem to pierwsza książka o tematyce eko, jaką przeczytałam. Pamiętam, że mocno polecała ją Areta Szpura, która po odejściu z Local Heroes mocno promowała ekologiczny tryb życia. W sumie wydaje mi się, że trochę dzięki niej zaczęłam interesować się less waste, a na pewno duży krok w tę stronę zrobiłam po przeczytaniu książki McCalluma.

Książka pokazywała twarde dane odnośnie zanieczyszczeń oceanu, ale jednocześnie bardzo miło i szybko się ją czytało i można było się z niej dowiedzieć, jak ograniczyć użycie plastiku czyli jak de facto z nim zerwać. Uważam, że to idealna książka do przeczytania na start – na pewno nie jest dla zaawansowanych eko freaków, ale raczej dla kogoś, kto nie jest świadomy i mógłby z tej książki dowiedzieć się naprawdę wiele. Możecie zamówić ją tutaj, jest naprawdę niedroga.

„Jak uratować świat” – Areta Szpura

Wcześniej wspomniana Areta również napisała swoją książkę! Jest to zdecydowanie pozycja dla każdego, kto chciałby więcej dowiedzieć się na temat idei less waste i ocaleniu naszej planety. Szczególnie polecam tę książkę młodzieży, nastolatkom, bo jest napisana w bardzo przystępny sposób, ale jednocześnie są to bardzo wartościowe treści z udziałem osób ze świata ekologii. W książce oprócz metod i porad, znajdziemy bowiem wywiady i rozmowy m.in. z fizykiem atmosfery profesorem Szymonem Malinowskim, Jagną Niedzielską czy Ewą Chodkiewicz z Fundacji WWF Polska. Pozycja jest moim zdaniem swoistym uzupełnieniem poprzedniej książki, o której wspominałam, bo jest ona przedstawiona w naszych polskich realiach i pokazuje, co i jak możemy zrobić, by ocalić nasz świat.

Co mnie bardzo cieszy to to, że książka rzeczywiście jest wykonana maksymalnie ekologicznie – na przykład celowo brakuje jej “grzbietu”, by uniknąć użycia kleju i plastiku. Więc nie zdziwcie się, jeśli książka będzie wyglądała na “niedokończoną”! Możecie ją zamówić tutaj.

„Życie zero waste” – Katarzyna Wągrowska

Kasia Wągrowska to osoba ze środowiska eko, którą każdy średnio-zaawansowany zero waster powinien znać z bloga ograniczamsie.com. Życie zero waste to zdaje się pierwsza w Polsce książka o zero waste, więc pamiętam jak jakiś czas temu było o niej bardzo głośno! Jest to rzeczywiście świetny poradnik, jak wprowadzić realne zmiany do swojego życia, domu, dowiemy się z niej jak żyć świadomie bez wytwarzania odpadów.

W środku znajdziemy nie tylko porady jak pozbyć się plastiku z domu czy jak robić bezśmieciowe zakupy, ale też przeróżne przepisy na środki czystości albo domowe mydło! Znajdziemy tu też ciekawe dane na przykład o ilości odpadów, jakie ludzie produkują w Polsce rocznie! Uważam, że warto mieć tę pozycję u siebie w domu. Bardzo ciężko ją w ostatnim czasie dostać, ale możecie ją zamówić na Inverso.pl.

„Dom bez chemii” – Joanna Tołłoczko

Dom bez chemii to pozycja, która spodoba się osobom uwielbiającym DIY! Znajdziecie tu po prostu pełno przepisów i wskazówek jak wykonywać domowe kosmetyki naturalne, środki higieniczne, ale też różne przetwory bez chemii czy pyszne sery i jogurty! Stron jest ponad 250, a na każdej jakiś ciekawy przepis, także na pewno zachęci do działania. Co ważne, dzięki własnej, domowej produkcji, np. płynu do prania, mniej obciążycie naszą planetę – nie generujemy dodatkowych odpadów i korzystamy jedynie z naturalnych składników.

Warto mieć tę książkę u siebie w domu! Ja postawiłam na wydanie Domu bez chemii w twardej okładce, ale jest też nieco tańsza opcja w miękkiej okładce, zobacz tutaj.

„Bez resztek” – Jagna Niedzielska

Wiedzieliście, że wyrzucamy 30% naszych zakupów spożywczych? Bez resztek – to w skrócie: książka o kuchni zero waste. Jagna Niedzielska pokazuje w niej, jak nie marnować jedzenia – jak robić zakupy, jak przechowywać żywność i w końcu – jak gotować z resztek. Znajdziemy tu pyszne przepisy na wykorzystanie czerstwego chleba na przykład do zagęszczenia zupy albo jak zrobić pizzę ze spodem z gniecionych ziemniaków z poprzedniego obiadu! Proste przepisy na dania, dzięki którym oszczędzimy nieco naszą planetę, ale też nasze portfele 🙂 Możecie kupić na Inverso.pl, możecie wybrać też ebook (klik), co będzie jeszcze bardziej eko!

Kuchnia bardziej przyjazna dla środowiska

Hodowla przemysłowa mięsa to ogromne obciążenie dla planety – to bardzo duże zużycie wody, ale też emisja gazów cieplarnianych, które produkcja mięsa powoduje. To dlatego zrezygnowałam się na początku ograniczyć, a potem zrezygnować z mięsa. Powszechnie wydaje się, że wegańskie dania oparte są jedynie na soi i smakują jak tektura… Ale kuchnia roślinna też może być pyszna! Szczególnie jeśli cenimy sobie domowe smaki i polską kuchnię, która na początku jej powstania była całkowicie wegańska! Książek z przepisami roślinnymi jest naprawdę dużo, ale w ostatnim czasie pojawiło się kilka pozycji właśnie o polskiej kuchni i ogromnie Wam polecam te trzy pozycje:

  • “Jadłonomia po Polsku” (zobacz) – Marta Dymek (autorka bloga Jadłonomia) – znajdziecie tutaj przepisy na typowo polskie dania w wersji wegańskiej, np. schabowy z kalafiora albo roślinny tatar. Pycha!
  • Roślinna kuchnia regionalna” (zobacz) – Paweł Ochman (autor bloga Weganon) – tu znajdziecie przeróżne regionalne przepisy z różnych części Polski – np. wegańskie kluski śląskie albo warszawskie flaczki!
  • “Roślinna kuchnia polska” (zobacz) – Ida Kulawik (autorka bloga Veganbanda) – znajdziecie tu tradycyjne polskie dania, ale zupełnie inne przepisy niż w “Jadłonomii” – np. pyszne pulpeciki z kaszy jaglanej albo wege wątróbka!

Ja dzięki książkom o roślinnym gotowaniu poznałam naprawdę wiele pysznych przepisów – mielone soczewicowe z książki Jadłonomia po polsku czy kartacze z soczewicą z Roślinnej kuchni regionalnej zawitały u mnie na stałe! Jeżeli chcecie spróbować ograniczyć mięso – któraś z tych książek na pewno Was do tego zachęci i mocno pomoże.

Chętnie też poznam Wasze propozycje książek o tematyce zero waste i ekologii. Piszcie w komentarzach, a na pewno sięgnę po te pozycje!

Wpis powstał we współpracy z księgarnią internetową Inverso.pl

Zobacz również

4 Comments

  1. Co kupić na Walentynki chłopakowi? Prezenty w duchu less waste • Ola Brzeska

    […] pisałam na ten temat cały wpis na bloga, dlatego odsyłam Was do całego artykułu tutaj. Uważam, że przemycanie książek o tematyce ekologii, weganizmu to super sposób na przekonanie […]

  2. Yoassia

    O, ostatnio widziałam w sekcji taniej książki w Leclercu „Jak zerwać z plastikiem” – czuję, że trzeba się po nią przejść, więc dzięki za polecajkę!
    Ogólnie bardzo fajny zbiór tytułów, którymi można się zainteresować, a ja na pewno zainspiruję się przy komponowaniu prezentu dla mojej przyjaciółki, która ostatnio mocno weszła w tematykę zero waste.

    1. Ola

      O tak, myślę że jak zerwać z plastikiem będzie super opcja!

  3. Książki papierowe - czy ich kupowanie jest szkodliwe dla planety? • Ekoalternatywa

    […] Istnieją również wyliczenia, że produkcja książek emituje nawet 100 razy mniej dwutlenku węgla niż produkcja czytników ebooków. Zobacz książki o tematyce zero waste […]

Skomentuj