Nie kupuj, przerabiaj! Cztery sposoby na życie w duchu zero waste

Z każdym rokiem coraz więcej ludzi stara się ograniczyć kupowanie nowych rzeczy, w tym ubrań i biżuterii, a nurt zero waste stał się niezwykle popularnym zjawiskiem. Nie oznacza to jednak, że musisz odmawiać sobie przyjemności uzupełniania garderoby czy kolekcji akcesoriów – wystarczy trochę kreatywności, żeby nadać nowe życie rzeczom, które już posiadasz. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać spersonalizowane naszyjniki, bransoletki i kolczyki.

Wykorzystaj rzeczy, które już masz w domu

Prawdopodobnie masz w swoim pokoju jakąś starą biżuterię, która od wielu lat leży w szufladzie nieużywana. Jeżeli chcesz zacząć przygodę z przerabianiem ubrań, to nada się ona idealnie! Nie musisz się martwić, jeżeli np. łańcuszek jest przerwany – najważniejsze są koraliki, z których ten naszyjnik powstał.

Bardziej kreatywną biżuterię można stworzyć, jeśli masz więcej niż dwa stare naszyjniki. Przydadzą Ci się również półfabrykaty do wyrobu własnej biżuterii. Możesz stworzyć bransoletkę łącząc koraliki o dwóch kolorach i najlepiej o różnych fakturach. Z dwóch pasm koralików można stworzyć coś wyjątkowego, dodając tylko parę innych elementów.

Co jest potrzebne do wyrabiania własnej biżuterii?

Z pewnością Twój dom jest pełen rzeczy, które są w złym stanie, więc nie masz komu ich oddać, a jednak szkoda jest Ci je wyrzucić. Na szczęście nie musisz tego robić! Oto kilka pomysłów jak nadać starym rzeczom drugie życie. Ze starych t-shirtów mogą powstać stylowe szaliki, dywaniki, zabawki dla dzieci, sukienki i oczywiście designerska biżuteria.

Aby zrobić stylową biżuterię własnymi rękami ze starych ubrań, będziesz potrzebować: starych dzianinowych koszulek, nożyczek, szczypiec jubilerskich i niezbędnych półfabrykatów do wyrobu biżuterii (metalowe pierścienie, łańcuszki, klipsy, zapięcia, haczyki itp.). Poniżej znajdziesz kilka pomysłów:

1. Naszyjnik DIY z koszulki lub T-shirta

Aby stworzyć własnoręcznie naszyjnik z koszulki trzeba pokroić kawałek koszulki na cienkie paski, a następnie uformować z nich zgrabne rureczki. Teraz należy przywiązać gotowe sznurówki do metalowego łańcuszka. W ten sposób możesz wykonać naszyjnik w jednakowym kolorze lub używając dzianiny w różnych odcieniach, aby uzyskać wielokolorowy naszyjnik.

Inną opcją wykonania naszyjnika jest wycięcie kilku długich pasków dzianiny (pięć powinno wystarczyć). Każdy z nich powinien być o trzy centymetry większy od poprzedniego. Połącz końce pasków i uzupełnij je metalowymi rurkami.

2. Kolczyki DIY z koszulki

Aby własnoręcznie stworzyć kolczyki, będziesz potrzebować pętli do kolczyków, dwóch metalowych pierścionków, małych kawałków łańcuszków i dwóch pasków wyciętych ze starej koszulki. Zawiąż łańcuszek na metalowym pierścieniu i ozdób go paskiem materiału z dzianiny – gotowe!

3. Naszyjnik i bransoletka DIY z koszulki

Do wykonania modnego naszyjnika w minimalistycznym stylu potrzebny jest długi łańcuszek (jest on podstawą ozdoby), metalowe pierścienie oraz kilka pasków z koszulek w trzech różnych kolorach. Zapleć ciasny warkocz z pasków, a następnie przeciągnij go przez metalowe pierścienie. W ten sam sposób możesz zrobić bransoletkę – wtedy będziesz mieć modny i oryginalny komplet biżuterii.

4. Koraliki DIY z koszulki

Spróbuj spleść dwukolorowy warkocz za pomocą dżersejowych sznurówek z koszulki czy starych dresów i wpleć w niego cienki łańcuszek. W ten sposób będziesz mieć oryginalny, a zarazem modny naszyjnik. Możesz również zapleść kilka grubych warkoczy dzianinowych i połączyć je ze sobą. Otrzymasz wówczas masywniejsze koraliki. Biżuteria to stosunkowo niedrogi, ale zawsze ciekawy sposób na pokazanie swojej indywidualności i podkreślenie wyjątkowych cech charakteru. Potrafi ona odmienić nawet najzwyklejszy strój, a dzięki powyższym sposobom będzie służyć Ci przez długie lata.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zobacz również

Skomentuj