Zgaś światło i pomóż planecie. 5 sposobów na oszczędność prądu i Ziemi

W Polsce najpopularniejsze jest wytwarzanie prądu z węgla, ale CO2 ma fatalny wpływ na środowisko – jest główną przyczyną globalnego ocieplenia. Tak szybko nie zrezygnujemy z węgla na rzecz elektrowni wiatrowych i nie każdy ma możliwość zakupu na przykład paneli fotowoltaicznych. Nie zmienimy więc losu świata, ale możemy tę naszą planetę trochę oszczędzić zużywając mniej prądu. A przy okazji zaoszczędzić naszą kieszeń. Wystarczy, że… zgasimy świało.

Wiadomo – takie małe zmiany nic nie zmienią. Ale pamiętajmy, że każdy tak myśli – jeśli miliony osób na całym świecie robiły te małe kroki – efekt były zdumiewający.

1. Odłącz ładowarkę

To najczęstszy przypadek – odłączasz telefon od ładowania, ale ładowarka pozostaje w gniazdku. Oczywiście, że zużywa to prąd – niedużo, ale jednak.

Zgodnie z wyliczeniami inżynierów elektryków, rocznie na takie „bezczynne” ładowanie zużywa się około 3 kWh.

źródło: sputniknews.com

Czy 3 kWh to dużo czy mało – dla przykładu, tutaj można sprawdzić ile kosztuje 1 kWh energii elektrycznej – ceny prądu.


Wskazówka: W nowych telewizorach są wejścia USB – naładuj telefon oglądając telewizję!

2. Przedłużacz z wyłącznikiem

Taki przedłużacz z przyciskiem wyłączania jest świetnym rozwiązaniem. Wychodząc z domu możesz szybko, jednym pstryknięciem wyłączyć sprzęty, które w ciągu dnia, gdy Ciebie nie ma, nie muszą być uruchomione. Taki panel kosztuje około 10 złotych, więc koszt duży nie jest, a w ciągu roku możesz naprawdę sporo oszczędzić!

3. Zgaś światło i zmień żarówki na energooszczędne

Przebywasz w innym pokoju, a światło się świeci? Albo zostawiasz zapalone światło do snu? Przez noc zużyjesz około 0.3 kWh, co w ciągu roku może dać koszt nawet 70 złotych!

Zmiana żarówek na energooszczędne powinna być koniecznością w każdym domu – to połowa mniej zużytego prądu, a połowa pieniędzy zostaje w Twoim portfelu.

No i korzystaj ze światła dziennego tak długo, jak tylko się da.

4. Zadbaj o oszczędność prądu również w pracy!

Pamiętaj, że na tym zaoszczędzi nie tylko Twój pracodawca, ale też nasza Planeta. Wychodząc z biura, upewnij się, że wszyscy powyłączali swoje monitory – nie ma potrzeby by były włączone. Poza tym gaś światło w pomieszczeniach, z których nikt nie korzysta, zamiast suszarki do rąk użyj ręczników papierowych albo wytrzyj ręce w spodnie (uwierz mi, to bardziej higieniczne niż suszarka), a po spotkaniach wyłącz projektor. To są małe rzeczy, ale mogą mieć naprawdę duży wpływ.

5. Oszczędzanie na sprzęcie RTV i AGD

Kupując nowy sprzęt zwróć uwagę na oznaczenia. Klasa A+ to minimum, a najlepiej jak przy literce jest jak najwięcej plusów – wtedy oznacza to, że urządzenie jest najbardziej energooszczędne.

Ponadto – susz włosy tylko wtedy kiedy musisz, nie otwieraj lodówki na długo, gotując wodę w czajniku elektrycznym – wlej tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz.

Dajcie koniecznie znać w komentarzu, jak Wy oszczędzacie prąd!

Zobacz również

1 komentarz

  1. Agnieszka

    Ja prócz tego o czym Pani wspomniała, używam miernika zużycia energii OneMeter. Dodatkowo u Operatora dopasowałam sobie taryfę – G12w która jest dopasowana do mojego trybu życia 🙂

Skomentuj