Pomysły na prezent świąteczny w duchu zero waste!

Święta zbliżają się wielkimi krokami i to już najwyższa pora żeby zastanowić się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – nadmierny konsumpcjonizm jest szkodliwy dla środowiska i dobrze, żeby prezenty były dobrane i dobrze przemyślane, tak by nie wylądowały na wysypisku. Szczególnym prezentowym wyzwaniem może być prezent dla minimalistów albo eko freaków, którzy bardzo troszczą się o naszą planetę i nie potrzebują zbyt wielu rzeczy. W artykule sprawdzisz najciekawsze propozycje prezentów świątecznych w duchu zero waste!

Postaw na użyteczność

Prostota w prezentach to najlepsze rozwiązanie. Czasami zbyt wydumane prezenty są niepotrzebnymi gadżetami i będą kurzyć się na półce aż w końcu zostaną wyrzucone. Świetnym rozwiązaniem są więc prezenty, które po prostu się przydadzą. Takimi upominkami mogą być produkty codziennego użytku. Przykładowo zestaw mydeł naturalnych od polskiej marki to coś co przyda się zawsze i każdemu. Warto postawić na lokalną manufakturę albo produkt z naturalnym składem, najlepiej zapakowany bez plastiku.

Świetnym pomysłem może być też zestaw woreczków na warzywa i owoce albo lniany worek na pieczywo. Foliówek zużywamy w Polsce naprawdę dużo, a są bardzo trudne w recyklingu. W dodatku przez to, że są lekkie łatwo przemieszczają się z wysypiska do mórz i oceanów, gdzie są dużym zagrożeniem dla zwierząt. Takich wielorazowych, materiałowych woreczków nigdy za wiele i nawet jeśli obdarowywana osoba już takie ma – na pewno przydadzą się dodatkowe.

Innym rozwiązaniem mogą być też po prostu… smakołyki! Może to być paczka z własnoręcznie wypiekanymi pierniczkami w pakiecie z własną kompozycją herbaty albo pyszne pasty wege i kremy orzechowe. Ale można też postawić na zestaw przypraw do dań wegańskich, w której znajdą się tradycyjne składniki kuchni roślinnej. Warto postawić na takie trudniej dostępne – np. płatki drożdżowe, które świetnie udają parmezan, agar czyli roślinny zamiennik żelatyny czy sól kala namak nadająca jajeczny smak potrawom.

Książki, które inspirują do działania

Na rynku wydawniczym jest coraz więcej ciekawych propozycji książek o tematyce zero waste, kuchni roślinnej czy ekologii. Są też dobrze dostępne w księgarniach na działach z poradnikami, więc z łatwością można znaleźć odpowiednią pozycję. 

Oprócz tradycyjnych książek warto też sprawdzić e-booki. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczna opcja, a książkę w takiej formie można spokojnie czytać na smartfonie czy laptopie. Wiele drukowanych pozycji ma również dostępne wersje elektroniczne, które są sporo tańsze. A dużo książek jest dostępnych jedynie w formie e-booka, szczególnie te wydawane przez twórców internetowych – a u nich można znaleźć naprawdę wiele ciekawych pozycji, szczególnie jeśli chodzi o tematykę gotowania!

Takiego e-booka można przekazać obdarowywanej osobie na pendrivie albo wrzucić na dysk w chmurze i udostępnić link w ozdobnej kopercie np. z wydrukowanym kodem QR. Nie ma wątpliwości, że będzie to oryginalne rozwiązanie!

Niematerialne prezenty to najlepsze rozwiązanie

No właśnie – będąc w temacie takich prezentów, które nie są de facto materialne, warto wspomnieć też np. o voucherach na przeżycia. Oferta firm proponujących takie rozwiązanie jest naprawdę szeroka, możemy wybierać spośród biletów do teatru albo wizyty w interesującym muzeum, a nawet zakupić voucher na wykonanie tatuażu czy wieczoru w spa! Możemy też zakupić bon na konkretną kwotę, a obdarowywana osoba sama wybierze sobie atrakcję, która jej najbardziej odpowiada. Taki prezent na pewno spodoba się każdemu, kto ceni sobie minimalistyczny styl życia i nie potrzebuje materialnych prezentów.

Prezentem, który może ucieszyć eko freaka będą też vouchery kompensujące ślad węglowy dostępne na TerGo. Takim podarunkiem przyjaznym planecie na pewno zaskoczymy bliską osobę, bo tak naprawdę dajemy jej neutralność klimatyczną w prezencie! Do wyboru mamy różne vouchery o różnej wartości – każdy z nich odpowiada za redukcję innej ilości Co2 poprzez sadzenie drzew neutralizujących ślad węglowy, np. awokado, cedrów czy mango. Oprócz jednorazowych pakietów możemy też postawić na subskrypcje, w ramach których kompensujemy swój ślad węglowy poprzez comiesięczne sadzenie drzew. Przykładowo decydując się na najtańszą opcję TerGo posadzi co miesiąc 2 cedry, które zneutralizują ślad węglowy o równowartości 125 kg Co2! A więc kupując taki prezent nie tylko robimy coś dobrego dla planety, ale i sprawimy radość obdarowywanej osobie! Możecie zapoznać się ze wszystkimi opcjami tutaj.

Wpis powstał we współpracy z TerGo

Zobacz również

1 komentarz

  1. Recman

    Cenne pomysły na prezenty, które mogą okazać się podwójnie przydatne: dla obdarowywanej osoby, ale i dla planety! Użyteczność zawsze się sprawdzi, więc rzeczywiście warto iść w tę stronę, a dajmy na to taki voucher dodatkowo pozytywnie zaskoczy, więc świetna sprawa! 🙂

Skomentuj