Tego nie wyrzucaj do kosza na papier! Gdzie wyrzucić karton po mleku i jednorazowy kubeczek po kawie?

Segregacja śmieci może się wydawać trudna, tym bardziej, że na każdym kroku czyhają na nas pułapki. Bo okazuje się, że z pozoru papierowe odpady tak naprawdę powinny trafić do zupełnie innej frakcji… Zobaczcie, jakie najczęściej śmieci trafiają nie tam gdzie trzeba!

Kubeczki papierowe i słomki jednorazowe z papieru

Kubeczki papierowe czy słomki jednorazowe z papieru by były nieprzemakalne są w środku powleczone są polietylenem, który trudno jest rozdzielić. W większości miejsc w Polsce wyrzucamy je do odpadów zmieszanych. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy rzeczywiście musimy korzystać z takich jednorazowych rozwiązań. Ze słomki moim zdaniem większość z nas może spokojnie zrezygnować. A kawę na wynos możemy śmiało zamówić do własnego kubka – coraz więcej kawiarni daje rabat jeśli kupujemy kawę do swojego kubka!

Tetrapaki czyli kartony po mleku lub sokach

Tetrapaki czyli kartony po mleku czy sokach to opakowanie na pozór papierowe, ale tak naprawdę składa się z wielu materiałów. Papier, a w zasadzie celuloza to średnio 75% takiego opakowania, ale ma też warstwę folii polietylenowej i aluminium. Takie odpady da się poddać recyklingowi, ale by to ułatwić powinniśmy wyrzucić je do tworzyw sztucznych.

Budowa opakowania Tetrapak, źródło: https://www.tetrapak.com/en-pl/sustainability/recykling-w-polsce

Zużyte chusteczki, papierowe ręczniki, papier toaletowy

Zużyte, zasmarkane chusteczki, brudne ręczniki papierowe i papier toaletowy wyrzucamy do zmieszanych. Jeśli taki odpad jest brudny, możemy łatwo zanieczyścić resztę odpadów papierowych przez co utrudnić ich recykling. No i jest to raczej średnio wartościowy odpad do recyklingu, traktowany raczej jako „ostatnie życie papieru”.

Wytłoczki po jajkach

Podobnie jak papier toaletowy to ostatnie życie papieru – to już wielokrotnie przetworzony odpad papierowy, więc ostatecznie takie wytłoczki mają zbyt krótkie włókna. Bez sensu wrzucać je do segregacji, już nic z nich nie wyciągniemy. Lepiej oddać je na bazarek, gdzie zostaną wykorzystane ponownie lub wyrzucić do zmieszanych.

Tekturowe pudełko po pizzy

Jeżeli pudełko po pizzy jest brudne, tłuste to taki papier nie nadaje się już do recyklingu, a więc powinno zostać wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane.  Podobnie jeśli chodzi o tekturowe/papierowe opakowania po jedzeniu na wynos. Natomiast jeśli opakowanie jest czyste i wykonane całkowicie z papieru – można je wyrzucić do pojemnika na papier, pod warunkiem, że w środku nie ma folii i resztek jedzenia. Możemy też oderwać ubrudzoną część pudełka i ją wrzucić do zmieszanych, a tę czystą – do papieru.

Paragony

Paragony wykonane są z papieru termicznego zawierającego domieszki substancji chemicznych, który nie nadaje się do recyklingu. Dlatego powinniśmy wyrzucić je do zmieszanych. Natomiast coraz więcej sklepów stawia na „niebieskie paragony”, które możemy wyrzucić spokojnie do pojemnika na papier.

Zobacz również

1 komentarz

  1. Elżbieta

    Dzień dobry, chciałabym zadać pytanie. Segreguję śmieci od 2000 roku (bo już wtedy u mnie pod blokiem pojawiły się pojemniki na szkło, plastyk i metal, potem zgodnie z wytycznymi UE metal i plastyk wylądowały w jednym, doszedł papier i na koniec bio). Mam już od dawna uformowane w głowie, czego nie wyrzucać do śmieci ogólnych, co można poddać recyklingowi, często to była intuicja… dobrze, że powstał portal „segregujna5”. Mam jednak ciągle wątpliwości: dlaczego karton po mleku/soku zawierający papier i polietylen nadaje się do recycligu, a kubek po kawie, który również składa się z papieru i polietylenu już się nie nadaje? A np. w McDonald’s na pojemnikach do segregacji zarówno kubek, jak i opakowania (również brudne, zatłuszczone) idą w jedno miejsce, z zawartości którego potem wytwarzają papier toaletowy i ręczniki do toalet. Czyli jednak można te opakowania wykorzystać. Dlaczego kubek po gorącym napoju ma lądować w zmieszanych?… jakoś moja logika nie chce tego przyjąć. Może Pani umie to wytłumaczyć? Pozdrawiam.

Skomentuj