Bezmięsne dania na Wielki Post
Artykuł sponsorowany
Karnawał jest czasem hucznych zabaw oraz suto zastawionych stołów, a po nim według tradycji chrześcijańskiej następuje Wielki Post. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w oczekiwaniu na wiosnę po prostu o siebie zadbać i spróbować diety wegetariańskiej. Przedstawiane przeze mnie przepisy mogą stać się też inspiracją dla osób, które już dawno zrezygnowały z mięsa. Przekonaj się o wyjątkowym smaku dań wegeteriańskich.
Czy warto robić post?
Na wstępie warto podkreślić, że post nie musi być jednoznaczny z głodówką. Istnieją opinie, że jednodniowa lub nawet dłuższa głodówka sprzyja poprawie zdrowia, ale znacznie bezpieczniej jest po prostu zrezygnować na jakiś czas z niektórych produktów. Coraz więcej mówi się o szkodliwości mięsa ze względu na sposób hodowli zwierząt, które bywają odżywiane w nieprawidłowy sposób i faszerowane antybiotykami lub nawet hormonami. Ze względu na indywidualną fizjologię niektóre osoby po zjedzeniu mięsa czują się ociężałe i zmęczone.
Jeżeli do tej pory na Twoim talerzu gościło sporo mięsa, spróbuj czterdziestodniowego postu, podczas którego wykluczysz je z jadłospisu. Zdarza się, że perspektywa zupełnej rezygnacji z produktów odzwierzęcych wydaje się zbyt trudna. W takiej sytuacji wyznacz sobie dwa lub trzy dni w tygodniu, gdy zamienisz je na warzywa. Post pomoże w oczyszczeniu organizmu i poprawie samopoczucia. Duża ilość błonnika korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, a to od nich zaczyna się zdrowie.
Smaczny i zdrowy pasztet bez mięsa
Pasztet zawsze był ceniony ze względu na bogaty oraz wyrazisty smak. Wywodzi się ze średniowiecznej Francji, ale lądował zarówno na talerzach elit, jak i prostej ludności. Zmieniały się jedynie podstawowe składniki oraz przyprawy. Obecnie pasztet wegetariański nikogo już nie dziwi. To też świetna propozycja na Wielki Post. Zobacz tutaj https://uwielbiam.pl/przepis/wegetarianski-pasztet-z-pieczarkami-i-cwikla, jaką propozycję mam dla Ciebie. Pieczarki, marchew, jaja, ciecierzyca stanowią podstawę przepisu, ale zwróć uwagę również na przyprawy oraz dodatki takie jak tahini. Jak w przypadku każdego pasztetu będzie potrzebna bułka tarta. Pasztet należy piec przez 60 minut w temperaturze 180°C. Po wystygnięciu jest gotowy do spożycia.
Bigos w niekonwencjonalnym wydaniu
Bigos jest jedną z tradycyjnych potraw kuchni polskiej, ale ciekawostką jest to, że według pierwszych przepisów pochodzących z XVI wieku nie zawierał kapusty. Składał się z różnych rodzajów mięs. Natomiast w XVII wieku kapusta zagościła w potrawie na stałe. Dziś mam dla Ciebie postną propozycję, w której znajdziesz boczniaki oraz bakłażana. Liść laurowy, ziele angielskie, kminek i majeranek to typowe przyprawy do bigosu, które nadają mu specyficzny smak. Jak przygotować wegetariański bigos, dowiesz się dokładnie, odwiedzając stronę https://uwielbiam.pl/przepis/bigos-wegetarianski-z-boczniakami-i-baklazanem. Kiszona kapusta nadal stanowi jego podstawę, ale zastosowane dodatki mogą Cię przyjemnie zaskoczyć.
Postne gołąbki z dodatkiem grzybów
Tradycyjne gołąbki są przygotowywane z mięsa wieprzowego wymieszanego z ryżem. Wejdź na stronę https://uwielbiam.pl/przepis/golabki-z-kasza-jeczmienna-i-grzybami, a przekonasz się, że równie wyborną opcję może stanowić wersja bezmięsna z kaszą jęczmienną. To lekka, zdrowa propozycja, która sprawdzi się również poza okresem postu. Suszone grzyby, cebula oraz czosnek nadają farszowi wyrazisty smak. Warto spróbować takiej nietradycyjnej wersji.
Lasagne nie tylko dla wegetarian
Kuchnia włoska w Polsce przyjęła się znakomicie. Lasagne zalicza się do potraw chętnie zamawianych w restauracjach. Połączenie płatów makaronowych, mielonego mięsa i sosu beszamelowego powoduje, że jest to danie sycące, ale też ciężkie dla żołądka. Poznaj wersję wegetariańską: https://uwielbiam.pl/przepis/lasagne-wegetarianskie-z-boczniakami-i-rozmarynem. Boczniaki skutecznie zastępują w niej mięso. Chociaż grzyby też nie należą do produktów lekkostrawnych, lasagne z nimi jest jednak lżejsza niż z mięsem. To wykwintna propozycja, z której warto skorzystać.
Skomentuj