Jak pielęgnować delikatną cerę?

Dobór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji ciała i skóry twarzy nie zawsze jest łatwym zadaniem. Szczególnie trudne jest to w przypadku cery delikatnej – której wiele składników może zaszkodzić. Świetnym rozwiązaniem mogą się okazać kosmetyki naturalne – kosmetyki organiczne, pozbawione sztucznych aromatów i dodatków. Jakie organiczne kosmetyki warto wybrać w przypadku cery wrażliwej?

  • Kosmetyki naturalne – delikatna cera
  • Naturalne kosmetyki – jak rozpoznać wrażliwą cerę?
  • Ekologiczne kosmetyki: na co warto zwrócić uwagę?

Polskie kosmetyki naturalne – delikatna cera

Podrażnienia skóry, zaczerwienienia, wypryski, przesuszenia – brzmi znajomo? Takie problemy są niestety codziennością osób z delikatną i wrażliwą cerą. Taka cera jest bardzo wymagająca – dobór odpowiednich preparatów do pielęgnacji bywa bardzo skomplikowany, a nawet pojedyncze użycie niewłaściwego kosmetyku powoduje opłakane skutki. 

Wrażliwa cera źle reaguje na wszystkie sztuczne dodatki kosmetyków. W dzisiejszych czasach większość z nich wzbogacana jest aromatami i intensywnie działającymi substancjami. Samo odstawienie takich środków nie pomoże – trzeba je przecież zastąpić czymś, co będzie na cerę wpływało w inny, lepszy sposób. Jak się do tego zabrać? Do pielęgnacji twarzy warto wybrać kosmetyki naturalne

Naturalne kosmetyki – jak rozpoznać wrażliwą cerę?

Skąd wiadomo, że nasza cera jest wrażliwa i wymagająca? Jeśli nie zastanawialiśmy się nad tym wcześniej – to bardzo prawdopodobne, że ten problem nas nie dotyczy. Wrażliwa, delikatna cera reaguje bowiem na kosmetyki w bardzo silny sposób – nie sposób przeoczyć zaczerwienienia, podrażnień i mocnego przesuszenia. Napięciu suchej skóry na ogół towarzyszy silny dyskomfort: cera piecze, swędzi, a nawet boli przy próbie jej dotknięcia. Mogą pojawić się podrażnienia – uniemożliwiające komfortowe umycie twarzy lub nałożenie makijażu. 

Od czego zależy wrażliwość skóry? W dużej mierze jest to kwestia genetyczna. Na stan cery wpływają także inne dolegliwości dermatologiczne, a także choroby całego organizmu. 

Ekologiczne kosmetyki: na co warto zwrócić uwagę?

Jak wybierać kosmetyki do skóry wrażliwej? W sklepach znajdziemy ogrom produktów oznaczonych etykietką „eko” lub „naturalne”. Taki napis to jednak nie wszystko – warto dokładnie sprawdzić skład kosmetyku, zanim zdecydujemy się na jego zakup. 

Proste składy są na ogół najlepsze – krótka, przejrzysta lista składników świadczy o braku zbędnych dodatków. Kosmetyki oparte na naturalnych składnikach zachowują się nieco inaczej, niż standardowe mydła lub szampony – pienią się znacznie mniej. Jeśli nasza cera jest więc wyjątkowo delikatna, lepiej będzie unikać tego, co w kontakcie z wodą wytwarza ogromne ilości piany. To właśnie odpowiedzialne za pienienie substancje najbardziej zaburzają równowagę hydro-lipidową skóry. 

Skóra wrażliwa wymaga intensywnego nawilżania. więc koniecznie trzeba zainwestować w naturalne kremy – takie, które nie zatykają porów skóry. Świetnie sprawdzą się takie składniki, jak na przykład kwas hialuronowy lub ceramidy. Lepiej zrezygnować z kosmetyków zawierających substancje zapachowe – to często silne alergeny. 

Kosmetyki ekologiczne są bardzo przydatne, jeśli zależy nam na tym, by odpowiednio zadbać o swoją wrażliwą, delikatną cerę. Ogromną zaletą naturalnych kosmetyków wysokiej jakości jest ich skład: ekologiczne produkty nie podrażniają cery, nie przesuszają jej i nie powodują reakcji alergicznych. Warto zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki wybieramy – naturalna pielęgnacja może przynieść spektakularne efekty!

Zobacz również

2 Comments

  1. jsowa

    Jakie kosmetyki polecasz ?

  2. amazonka

    Podoba mi się ten artykuł. Myślę, że te porady pomogą ludziom zrozumieć, jak dbać o swoją skórę w różnych sytuacjach.

Skomentuj