Jakie zioła na włosy znajdują się w najlepszych kosmetykach naturalnych?

Wypadanie włosów, wzmocnienie włosów… Na każdą dolegliwość możemy znaleźć w pełni naturalne rozwiązanie.

Powrót do naturalnych kosmetyków

W ciągu ostatnich paru lat przeżywamy powrót do stosowania naturalnych kosmetyków o prostym składzie. Duży wpływ ma na to fakt, że takie kosmetyki są hipoalergiczne, wegańskie i najczęściej nietestowane na zwierzętach. W ich składzie nie znajdziesz potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych, barwników, konserwantów, parabenów, silikonów i zapachów. Kosmetyki naturalne wydają się nam mało skuteczne, ale odpowiednio dobrane zioła działają nawet efektywniej od sztucznie wyizolowanych związków. Naturalne składniki z różnych roślin mogą nawzajem wzmacniać swoje działanie na zasadzie synergii.

Zioła przeciw wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to plaga naszych czasów. Zanieczyszczenia powietrza, nieodpowiednia dieta, a w końcu również zaburzenia androgenowe w przypadku mężczyzn osłabiają kondycję włosów. Tu również mogą pomóc naturalne kosmetyki na bazie ziół na porost włosów. Szampony z kozieradką regenerują oraz pobudzają wzrost włosów. Ekstrakt z czarnej rzepy i skrzypu polnego odżywia cebulki włosów i wzmacnia włosy od podstaw. Czarna rzepa jest znanym od pokoleń czynnikiem hamującym wypadanie włosów. Skrzyp polny jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego krzemu, budulca włosów. Korzeń łopianu dostarcza cebulkom włosów niezbędnych substancji odżywczych.

Jeżeli szukasz najlepszej naturalnej maski przeciwko wypadaniu włosów, możesz wypróbować te zawierające nasiona łubinu. Ich naturalne proteiny zmniejszają łamliwość włosów i ich tendencję do wypadania. Wysoce skuteczna jest też wcierka z wyciągiem z chrzanu i gorczycy, chociaż wymaga 3-6 miesięcy regularnego stosowania. Zioła na wzmocnienie włosów wymagają czasu – tak działa naturalna pielęgnacja włosów. Efekt zagęszczonych włosów jest jednak tego wart. 

Zioła do pielęgnacji włosów

Zdrowe włosy zaczynają się od troski o skórę głowy. Zioła na włosy suche i zmęczone to na przykład biała herbata, len, drzewo gwajakowe, aloes. Dla osób borykających się z przetłuszczającymi się włosami, do mycia włosów zaleca się stosowanie szamponów z ekstraktem z bazylii. Połączenie ekstraktu z chmielu i octu balsamicznego reguluje pracę gruczołów łojowych.

Przy problemach łojotokowych warto posłużyć się delikatnym szamponem, gdyż zbyt mocny może nasilić problem. Z naturalnych szamponów warto sięgnąć po te z wyciągiem z korzenia lukrecji i róży. Regulują wydzielanie sebum i wspierają prawidłowe ukrwienie skóry głowy. Do tłustej skóry głowy nadadzą się też kosmetyki na bazie trawy cytrynowej i limonki.

Popularne zioła w kosmetykach dla mężczyzn

By zahamować wypadanie włosów u mężczyzn, najlepiej stosować szampony z ekstraktem z dębu. Mocny, wyrazisty zapach doda charyzmy, a wyciąg z dębu wzmacnia cebulki włosów, dzięki czemu stają się grubsze. Dla nawilżenia włosów i skóry głowy polecane zioła to: drzewo cedrowe, wetiwer, bambus czy też mech.

Gdy długie włosy się puszą i ciężko nad nimi zapanować, sięgnij po kosmetyki z ekstraktami z alg zielonych i niebieskich. To cenne składniki umożliwiające łatwe rozczesywanie.

Skórze głowy ze skłonnością do alergii odpowiednio dobrane zioła pomogą ukoić podrażnienia. Będzie to między innymi łopian, konopie polskie, dodatkowo rumianek oraz ziele skrzypu polnego. Ekstrakt z korzenia pokrzywy wraz z żurawiną świetnie radzi sobie z problemem łupieżu.

Naturalne metody stylizacji włosów

Wśród naturalnych kosmetyków do stylizacji włosów znajdziesz m.in. pianki, żele i lakiery do włosów. Dbają nie tylko o odpowiednie wymodelowanie fryzury, ale też o kondycję skóry głowy, bez obciążania włosów. Włosy nie są sklejone, pachną za to świeżo i naturalnie. Pośród żeli silnie utrwalających ułożone włosy wyróżniają się te z ekstraktem z jojoby, czerwonych winogron oraz aloesu. Uwalniający się olejek eteryczny sprawia, że włosy rześko pachną i wyglądają.

Naturalna stylizacja włosów to również pełen wybór profesjonalnych lakierów. Mogą pozostawać na głowie całą noc, bez efektu ciężkich włosów. Wyciąg ze złotego prosa, miłorzębu japońskiego, naturalnie występująca witamina B5, to częste składniki naturalnych lakierów. Włosy wspaniale układają także naturalne pasty modelujące. Niektóre zioła, z których się je produkuje, to np. owies, mięta, aloes, z dodatkiem masła shea. Taki skład wzmacnia strukturę włosów i układa je według naszych starań.

Wzmocnienie i porost włosów średnioporowatych

Porowatość to określenie na przyleganie łusek włosa. Niskoporowate wlosy są lejące się i gładkie, te o wysokiej porowatości są trudne do ułożenia i zwichrzone. Najczęściej spotyka się włosy o średniej porowatości, podatne na działanie dobrych kosmetyków. Ważna jest równowaga trzech składników w produkcie – białek wzmacniających, substancji nawilżających oraz ochronnych emolientów. Średnioporowate włosy idealnie reagują, gdy w strukturę włosa nie wnikają silnie obciążające silikony. Dlatego pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna odbywać się za pomocą kosmetyków naturalnych.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

Skomentuj