Podpaski ekologiczne różnych firm – test i porównanie. Które są najlepsze?
Na rynku polskim coraz więcej pojawia się marek ekologicznych podpasek. Podpaski te są zazwyczaj biodegradowalne i wykonane z materiałów ekologicznych, często bez plastiku. Przetestowałam kilka dostępnych produktów z tej kategorii i pokażę Wam ich wady i zalety. Mam też swojego ulubieńca!
Ekologiczne podpaski – dlaczego warto je wybrać?
Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do podpasek z marketu, wiemy z czego takie podpaski są zrobione. W Polsce nie ma wymogu, by podawać skład podpasek czy tamponów na opakowaniu, także nie wiemy nawet co nosimy. W większości produktów w duchu eko podawany jest skład, by zapewnić osobę kupującą o tym, że produkt jest stworzony z naturalnych składników ze sprawdzonych źródeł. Dzięki temu mamy pewność, że podpaski nie są bielone chlorem, a większość elementów ulegnie biodegradacji. A to jest dosyć ważne, bo jedna podpaska z marketu zawiera tyle plastiku co cztery reklamówki, a jedna osoba menstruująca w ciągu życia może zużyć nawet 12 000 podpasek lub tamponów!
Dzięki temu, że skład jest naturalny, pożegnamy się z podrażnieniami i odparzeniami. Taka podpaska nie będzie szkodliwa dla nas, ani dla środowiska. Choć ceny są dosyć wysokie – bo jedna paczka takich podpasek kosztuje średnio 15 złotych – to nie wyobrażam sobie powrotu do tradycyjnych podpasek. Te ekologiczne po prostu przyjemniej się nosi!
Podpaski Natracare
Podpaski marki Natracare to pierwsze podpaski eko, z którymi się spotkałam. Pisałam o nich parę lat temu. Jest to brytyjska marka, dosyć transparentna i potwierdzona wieloma certyfikatami (m.in. certyfikację GOTS czy certyfikat wegański Vegetarian Society). Marka gwarantuje też, że 1% rocznych dochodów przekaże na organizacje działające na rzecz ochrony środowiska.
Transparentność i odpowiedzialność marki
Skład
Mają dobry skład – 12% wykonana z ekologicznej bawełny, a reszta to drzewna masa celulozowa i skrobia kukurydziana.
Komfort
Podpaska jest przyjemna dla skóry, choć dosyć cienka, a więc też nie jest jakaś super chłonna. Sprawdzi się na mniej obfite miesiączki. Dobrze trzyma się majtek.
Opakowanie
Opakowanie jest tekturowe, więc można je spokojnie wrzucić do kosza na odpady papierowe. Co mi się najbardziej spodobało to owijki samych podpasek wykonane są ze skrobi celulozy, która wygląda jak bibułka. To sprawia, że produkt jest w 100% biodegradowalny, a też dzięki naturalnym elementom papierowym – dosyć szybko biodegradowalny! Duży plus jest też za sporą paczkę – 14 podpasek, podczas gdy u konkurencji jest to zazwyczaj tylko 10 sztuk, co w moim przypadku nie wystarcza na jedną miesiączkę.
Dostępność
Niestety bardzo trudno aktualnie zakupić te podpaski. Stacjonarnie dostępne są tylko w sklepach Organic Farma Zdrowia oraz Bio Family, ale możemy je zamówić poprzez liczne sklepy internetowe.
Cena
Koszt to około 12-15 złotych – więc poniżej średniej ceny za podpaski eko, choć nadal dosyć drogo w porównaniu do tradycyjnych podpasek.
Ogólna ocena
Podpaski Gentle Day
Gentle Day to marka z Litwy, która powoli wchodzi na nasz rynek. Ich produkty, szczególnie podpaski i wkładki, wyróżniają się tym, że posiadają anionowy pasek, który usuwa nieprzyjemny zapach i zatrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii wewnątrz podpaski.
Transparentność i odpowiedzialność marki
Firma mówi o swoich produktach, że są ekologiczne, ale niestety niewiele można na ten temat znaleźć. Jedyny fakt jaki znamy to, że są wykonane z bawełny z certyfikatem OEKO-TEX i nie są bielone chlorem oraz nie są perfumowane. Mają też certyfikat Vegan. Z mojej strony ogromny minus za to, że podpaski produkowane są w Chinach 🙁
Na opakowaniu widzimy natomiast informację o tym, że za każdy zakup marka wspiera kobiety w potrzebie. Działania prowadzone są zarówno na Litwie, skąd pochodzi marka, jak i w Polsce. Każdego miesiąca Gentle Day wysyła paczkę do którejś organizacji lub przychodni. Ostatnio wsparli np. Punkt Pomocy Okresowej.
Skład
Według informacji, jakie uzyskałam od marki, powierzchnia podpasek wykonana jest z włókna nietkanego, a warstwa wewnętrzna jest bawełniana. Nie mam wiedzy, z jakich źródeł pochodzi ta bawełna. Warstwa chłonna jest wykonana z polimeru biodegradowalnego. Podpaski nie są wybielane chlorem. Informacje, jakie posiadam, świadczą o tym, że podpaski mogą być biodegradowalne, ale nie dostajemy od producenta tej informacji wprost.
Komfort
Podpaski rzeczywiście są chłonne i dorównują tym klasycznym podpaskom z marketu. Marka przygotowała nawet test, w którym udowadnia, że podpaski Gentle Day wchłaniają od 120 do 150 ml cieczy, podczas gdy zwykłe podpaski – jedynie około 15-30 ml. To sprawia, że produkt ten jest bardziej ekonomiczny.
Opakowanie
Niestety nie mogę nic dobrego powiedzieć na temat opakowania. Podpaski zapakowane są po 10 sztuk. Zewnętrzne jest wykonane z grubego plastiku, w środku srebrne – coś jak opakowanie od czipsów. To niedobrze, bo z tego co wiem, to takie opakowania na czipsy nie nadają się do recyklingu, tak że i tu możemy założyć to samo.
W środku podpaski są zapakowane osobno w foliowe owijki, które są niespotykanie duże, co znowu generuje nam ogromne ilości plastiku. Podpaska nie ma dodatkowo papierowego paska, jest przymocowana bezpośrednio do folijki więc to mały plus. Ale bardzo ciężko się od niej odrywa, nieraz elementy folii zostają na podpasce. Uważam, że marka powinna bardziej się postarać, jeżeli chce nazywać swoje produkty ekologicznymi.
Dostępność
Produkty Gentle Day kupimy w sieci sklepów Hebe oraz Bio Family Supermarket, a także w większości ekologicznych drogerii internetowych. Produkt jest dosyć dobrze dostępny.
Cena
Cena w porównaniu do klasycznych podpasek jest bardzo atrakcyjna – standardowy koszt to około 12 złotych, ale na promocji możemy często kupić je za nawet 10 złotych. Dzięki temu mamy cenę naprawdę zbliżoną do popularnych podpasek.
Ogólna ocena
Podpaski Your Kaya
Przyznam, że Your Kaya to jedna z moich ulubionych eko marek. Jest to polska firma, która produkuje produkty menstruacyjne z bawełny organicznej i odważnie komunikuje się w sieci. Korzystam z ich produktów od kilku miesięcy i jestem zadowoloną klientką.
Transparentność i odpowiedzialność marki
Your Kaya rzeczywiście działa odpowiedzialnie i transparentnie. Wszystkie produkty wykonywane są w Unii Europejskiej. Przy każdym produkcie wymieniony jest skład oraz informacja z czego wykonane jest opakowanie. Nie ma też bariery językowej, bo to jest polska marka – możemy też swobodnie zadawać zapytania na profilach społecznościowych marki, gdzie moderatorzy chętnie na nie odpowiadają.
Skład
Podpaski są wykonane w 100% z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS i nie są bielone chlorem – a jedynie dezynfekowane wodą utlenioną.
Komfort
Nie zauważyłam, żeby były mniej chłonne niż tradycyjne podpaski. Dobrze się trzymają majtek i dobrze się kleją się majtek – po ostatniej „aktualizacji” podpasek w mojej opinii nawet za bardzo.
Opakowanie
Podpaski jak i ich opakowanie są całkowicie biodegradowalne. Podpaski zapakowane są po 10 sztuk (co jest dla mnie zdecydowanie za mało) w tekturowe pudełko, które wygląda ładnie, ale jest moim zdaniem mało praktyczne, np. w podróży. Natomiast cieszy mnie fakt, że zrezygnowano z dodatkowego opakowania w środku, które było pierwotnie – dzięki temu generujemy mniej odpadów. Do tego podpaski są w osobnych owijkach, które wyglądają jak folia, ale to biodegradowalny biopolimer naturalnego pochodzenia, uzyskiwany ze skrobi kukurydzianej. Jest on biodegradowalny, ale mimo to moim zdaniem nie jest to idealne rozwiązanie – wyrzucamy go do „zmieszanych”, więc nie wiemy ile czasu zajmie, by się całkowicie rozłożył. Dużo bardziej przemawia do mnie rozwiązanie marki Natracare, gdzie owijki podpasek rozkładają się praktycznie na naszych oczach. Natomiast Your Kaya zapewnia, że rozkład produktu nastąpi maksymalnie w ciągu 12 miesięcy!
Dostępność
Jedyną opcją zakupu tych produktów jest zamówienie ich na stronie marki. Niestety nie kupimy ich nigdzie stacjonarnie. Natomiast daje to ciekawą możliwość wykupu subskrypcji produktów, o której możecie więcej przeczytać tutaj.
Cena
Niestety są to jedne z droższych podpasek na rynku. Koszt to 17 złotych w subskrypcji i 18,90 zł przy jednorazowym zakupie. Natomiast uważam, że warto wspierać polskie marki i do podpasek naprawdę ciężko jest się przyczepić. Podrzucam Wam dodatkowo 10-procentowy kod rabatowy na pierwsze zakupy – 05575.
Ogólna ocena
Dodam jeszcze, że z kodem 05575 macie 10% zniżki na zakup podpasek na Your Kaya. To nie żadna współpraca – po złożeniu pierwszego zamówienia, każdy z Was może wygenerować sobie taki kod polecający i przekazać swoim znajomym! 🙂
Podpaski Vuokkoset Bio
Marka Vuokkoset pojawiła się niedawno, bo w 2020, na półkach polskich sklepów. Jest to rodzinna firma z Finlandii, która w ramach linii 100% bio oferuje podpaski i wkładki higieniczne, które są biodegradowalne.
Transparentność i odpowiedzialność marki
Na polskiej stronie marki możemy się o niej naprawdę dużo dowiedzieć. Wiemy skąd pochodzi i gdzie są produkowane produkty. Marka może też pochwalić się licznymi certyfikacjami pro-ekologicznymi.
Skład
Zewnętrzna powierzchnia podpasek wykonana jest z miękkiej, certyfikowanej, bawełny organicznej, a za chłonność podpasek odpowiada bielona bez użycia chloru celuloza roślinna. To sprawia, że podpaski są w 100% biodegradowalne.
Komfort
Podpaska jest idealnie „skrojona” – nie jest za szeroka, idealnie dopasowuje się do majtek. Jest cienka i mam wrażenie, że przez to jest nieco mniej wydajna.
Opakowanie
Podpaski zapakowane są po 12 sztuk w opakowanie z tworzywa Green PE, które co prawda nadaje się do recyklingu, ale nie jest kompostowalne, więc mamy tutaj niepotrzebny odpad. Natomiast już owijki podpasek są w 100% biodegradowalne i można je nawet zutylizować w domowym kompostowniku.
Dostępność
Marka weszła z rozmachem na polski rynek i rzeczywiście podpaski są bardzo dobrze dostępne. Kupimy je przede wszystkim w Rossmannie, ale też w L.Eclercu 🙂 Dostępne są też w licznych sklepach internetowych.
Cena
Koszt za opakowanie podpasek to 12-14 złotych. Sprawdziłam w Rossmannie i wśród tych „eko” jest to najtańsza opcja.
Ogólna ocena
Podpaski wielorazowe od Wielorazówki
Oprócz podpasek jednorazowych jest jeszcze opcja podpasek wielorazowych. Ja przetestowałam te od marki Wielorazówka. Jest to polska marka, a cała produkcja odbywa się w Polsce. Pełną recenzję znajdziecie pod tym linkiem. Tu też znajdziecie kod rabatowy do sklepu! Podpaski wielorazowe to na pewno bardziej ekologiczne rozwiązanie niż jednorazowe podpaski, ale jest to opcja droższa i nieco mniej komfortowa. Ja korzystam z tych podpasek w domu, a jak wychodzę to zabieram ze sobą jednorazowe podpaski! Jeżeli macie odwagę – polecam kupić sobie jedną podpaskę wielorazową do przetestowania, może u Was się sprawdzi 🙂
Dajcie znać, z jakich marek Wy korzystacie i jaka jest Waszą ulubioną! Jak widać w moim rozliczeniu najlepiej wypada marka Vuokkoset, ale dla mnie osobiście najwygodniejszą opcją jest Your Kaya!
Ekologiczny okres - wielorazowe podpaski, majtki menstruacyjne
[…] A alternatywą dla wielorazowych produktów menstruacyjnych są też takie “eko” podpaski czy tampony. Zapakowane bez plastiku i wykonane z bawełny organicznej, niebielone chlorem… Sporo jest już takich na rynku, ale są niestety droższe niż tradycyjne. Ale serio, noszenie ich to zupełnie inne odczucie niż z tymi “plastikowymi” – czuć, że skóra oddycha! Pamiętajmy, że kupując takie ekopodpaski napędzamy na nie popyt, więc wkrótce ich ceny też będą niższe. Nawet niedawno widziałam, że w Biedronce pojawiły się produkty menstruacyjne z bawełny organicznej w bardzo fajnej cenie, więc jak widać świat się zmienia i idzie za potrzebami konsumentów i konsumentek. A jeśli chcecie zgłębić temat jednorazowych eko-podpasek to odsyłam Was do mojego artykułu na… […]