Yerba mate, czyli jak dobrze rozpocząć dzień

Yerba mate to napój, po który wielu ludzi sięga coraz chętniej niż po kawę. Skąd pochodzi, jak działa i co warto o niej wiedzieć? Jeśli cenisz sobie naturalne produkty i chcesz żyć w zgodzie z naturą, yerba mate to opcja w sam raz dla Ciebie. Dowiedz się, jak z energią rozpocząć każdy dzień!

Yerba mate – smak Ameryki Południowej

Yerba mate to nazwa suszu i naparów z ostrokrzewu paragwajskiego – drzewa rosnącego jedynie w niektórych obszarach Ameryki Południowej. Dlaczego jego występowanie jest ograniczone? Roślina ta wymaga bowiem określonych warunków klimatycznych, w tym wysokości nad poziomem morza, temperatury powietrza czy nasłonecznienia. Z tego powodu zarówno plantacje, jak i ostrokrzew w stanie dzikim spotkać można w Paragwaju, Argentynie i Brazylii. To właśnie te kraje stanowią światową czołówkę w zakresie produkcji i eksportu yerba mate. Co ciekawe, każdy z nich ma własny styl, jeśli chodzi o smak i moc naparów. Paragwajczycy, przykładowo, delektują się bardzo mocnym i pylastym suszem z wyraźnie wyczuwalnym aromatem dymu. Dobrym przykładem paragwajskiej marki jest Guarani – mocna, intensywna, doskonale pobudzająca. Yerba argentyńska nie jest zwykle tak dymna, ale mocno goryczkowa. W Brazylii, z kolei, najchętniej sięga się po chimarrão – bardzo drobno mielony zielony susz o wyjątkowo łagodnym posmaku.

Pobudzenie i wsparcie dla organizmu!

Jedną z cech charakterystycznych yerba mate jest jej klasycznie goryczkowy posmak. W zależności od pochodzenia i rodzaju suszu może być on mniej lub bardziej intensywny. Ważną kwestią są pobudzające właściwości tego napoju, dzięki którym yerba mate sprawdza się jako zdrowszy zamiennik kawy. Pobudzenie może utrzymywać się nawet przez kilka godzin. Osoby, które potrzebują bardzo mocnego wsparcia w walce ze zmęczeniem, powinny wypróbować yerba mate z guaraną, która dodatkowo wzmacnia efekt pobudzenia. Yerba mate może być całorocznym wsparciem dla organizmu – zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a regularne spożywanie naparów pomoże uchronić się przed rozwojem niedoborów. Witaminy z grupy B, selen, wapń, żelazo – to tylko niektóre ze składników yerby. Porcja naparu to doskonały sposób na dobry początek dnia!

Jak pić yerba mate?

Yerba mate łączy się ze specjalnym rytuałem spożywania, dlatego warto zaopatrzyć się w zestaw akcesoriów do yerby. Oprócz wybranego produktu najważniejsze są tykwa i bombilla, czyli naczynko i specjalna rurka z filtrem. Tykwa umożliwia usypanie z suszu niewielkiego kopca, dzięki któremu po wypiciu porcji można zalewać go wodą nawet kilkukrotnie bez utraty smaku i aromatu. Bombilla, z kolei, to rurka z filtrem mającym za zadanie oddzielić napar od fusów. Najlepsze akcesoria i najwyższej jakości yerba mate znajdziecie na Poyerbani.pl.

Zobacz również

Skomentuj