Zalety kranówki – dlaczego warto pić wodę z kranu?

Picie kranówki to świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów w postaci plastikowych butelek po wodzie. I wcale nie trzeba się jej bać. Okazuje się, że w większości polskich miast woda z kranu nadaje się do picia! W dodatku wcale nie brakuje jej minerałów no i jest sporo tańsza…

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

 • jest tańsza – co udowodnię w dalszej części artykułu
 • nie generujemy plastiku
 • jest zawsze dostępna
 • nie tracimy czasu na zakupy
 • ma dużo minerałów

W większości polskich miast woda z kranu nadaje się do picia!

Według danych Głównej Inspekcji Sanitarnej, aż 99,7% domów podłączonych do sieci wodociągowych posiada wodę zdatną do picia! Mało tego – polska kranówka spełnia wymogi Ministerstwa Zdrowia, WHO oraz regulacje Unii Europejskiej. Jest więc jak najbardziej bezpieczna dla naszego zdrowia. W dodatku, woda z kranu może mieć więcej minerałów niż wody butelkowane! Według wymogów, woda mineralna powinna mieć minimum 1000 miligramów składników mineralnych na litr. Ten wymóg spełnia niewiele wód butelkowanych, prawdopodobnie jedynie ok. 30 produktów, które znajdziemy w sklepach. A w Krakowie czy w Trójmieście woda z kranu ma co najmniej dwa razy więcej składników mineralnych niż w butelkowanej wodzie źródlanej. Jest bogata w wapń, fosfor, magnez, potas oraz sód. Kamień w czajniku to dowód na to, że kranówka jest bogata właśnie w wapń i magnez.

Woda z kranu jest… tańsza

Półtora litra wody to tyle ile powinniśmy wypijać codziennie. Według aktualnych cen – koszt butelki 1.5 litrowej to 1-2 zł. Jeśli kupujemy wodę w butelkach półlitrowych do wychodzi jeszcze drożej. A więc miesięczny koszt to minimum 30, a nawet 60 zł. Natomiast woda z kranu to groszowe sprawy. W Warszawie cena za 1m3 wody to ok. 3,89 zł. Ze ściekami to koszt około 8 zł. Pijąc podręcznikowe 1.5 litra wody dziennie wyjdzie nam miesięcznie około 36 gr za samą wodę. 36 groszy versus 60 złotych miesięcznie to chyba robi różnicę, prawda?

Pijąc wodę z kranu zaoszczędzisz rocznie 19 kg plastiku!

Butelki plastikowe to niestety koszt środowiskowy. To ropopochodne opakowanie, które po opróżnieniu staje się odpadem i jeśli nie wrzucimy go do odpowiedniego kontenera na śmietniku to ich recykling będzie praktycznie niemożliwy. Butelka może trafić na składowisko, skąd będzie się kilkaset lat rozkładać, przy okazji wytwarzając mikroplastik i zanieczyszczając nim (o ironio!) wodę pitną! Jeśli natomiast butelkę PET wrzucimy do tworzyw, czyli tam gdzie jest tej butelki miejsce – recykling będzie, ale i tak więcej nowego plastiku jest wprowadzanego na rynek niż przetwarzanego.

Nie zapominajmy też o śladzie węglowym plastiku – każda półlitrowa butelka wody pozostawia ślad węglowy na poziomie około 80 g dwutlenku węgla. To miesięcznie ponad 7 kg ekwiwalentu CO2 – to tyle ile np. 2 kg mięsa drobiowego albo 40 kilometrowa podróż samochodem na diesel.

Warto też wspomnieć, że po wodę butelkowaną musimy pojechać do sklepu i na to też pójdą dodatkowe emisje dwutlenku węgla. Woda jest ciężka, więc kupując zapasy raczej wybierzemy się po nią samochodem. No i dochodzi też tu jeszcze koszt paliwa za podróż do sklepu. Woda z kranu jest zawsze dostępna – w domu, na mieście, w podróży.

Nie możesz się przekonać?

 • sprawdzaj stan wody na stronie lokalnych wodociągów
 • pij przegotowaną wodę
 • zleć badania wody w swoim domu – możesz zrobić to za pośrednictwem prywatnej firmy albo zanieść próbkę wody do laboratorium terenowego stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można też kupić testy do samodzielnego wykonania w sklepach np. budowlanych
 • kup dzbanek filtrujący lub butelkę z filtremtutaj sprawdzisz, czy butelka filtrująca się opłaca

Kupił_ś wodę w butelce? Zadbaj o to, by trafiła do recyklingu!

Jeżeli już zdarzy się, że kupicie tę wodę w butelce (wiem, że są różne sytuację), to pamiętajcie, by zadbać o ich odpowiednią utylizację. Butelkę wyrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne, dzięki temu umożliwimy jej recykling. Nakrętkę można zostawić na zgniecionej butelce albo oddać na zbiórkę charytatywną, gdzie plastik zostanie sprzedany na skupie i poddany recyklingowi, a pieniądze trafią do potrzebujących.

Podobają Ci się moje treści?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Źródła:

 • https://www.medonet.pl/czy-mozna-pic-wode-z-kranu–zalety-kranowki,artykul,19690248.html
 • https://post-turysta.pl/artykul/policzmy-swoj-slad
 • https://pijkranowke.pl/
 • https://www.mpwik.com.pl/
 • https://www.srodowisko.pl/wiadomosci-i-komunikaty/jaki-slad-weglowy-pozostawiasz-pijac-wode-butelkowana–207802-10
 • dafi.pl

Zobacz również

Skomentuj